Нов изтекъл запис по аферата “Яневагейт” открехна леко завесата на връзките на високопоставените магистрати с част от главните редактори на медиите. Сайтът “Биволъ” публикува допълнение към досега известната част от разговорите между бившата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева, нейната колежка Румяна Ченалова и близкия до тях адвокат Момчил Мондешки. Първата порция записи, изтекли миналата есен, разкриха задкулисни машинации и недопустима намеса на изпълнителната в съдебната власт, които могат да се обобщят със заръката на премиера Бойко Борисов към главния прокурор Сотир Цацаров “да опраска” Владимира Янева (в кадрови смисъл).
Разговорите се водят в период, когато шефката на СГС е заплашена от дела и санкции заради нарушения при разрешения за СРС-та по дулото “Червей”.
В новите записи се чува как Янева смятала да празнува в Солун рождения си ден (21 февруари) и дори си била запазила час за фризьор, но тогава е настанал “тоя калабалък” с искането за нейното отстраняване заради аферата “Червей”. Очевидно записаният разговор се води в навечерието на 19 февруари миналата година, когато Висшият съдебен съвет (ВСС) отстрани Янева от шефския пост в съда.
“И сутринта си бях направила час при фризьор. И мислех само да мина да подпиша СРС-та и да свърша квот’ има и да ви видя вас и после да ходя да си оправям багажа и да пътувам. И вече като стана тоя калабалък (с искането за отстряняването ѝ)… Щото той главният прокурор ми звънна снощи много късно. То беше към 7-8 часа, той беше още в работата, той ми звънна от вътрешния. И вече като видях целия калабалък…”, разказва Янева, цитирана в стенограмата на разговора, изтекъл в “Биволъ”.
Главният прокурор Сотир Цацаров няколко пъти вече отрече да е предупреждавал Владимира Янева за делото срещу нея, което в крайна сметка доведе и до отстраняването ѝ. ВСС обаче отказа да провери какви разговори са водени от мобилния телефон на Янева и от вътрешната централа на Съдебната палата.
Самата Владимира Янева обяснява, че нищо не помни от разговорите. Румяна Ченалова ги потвърждава, а адв. Мондешки се скри от ВСС и нищо не каза.
Новото в записа е описаната от Владимира Янева приятелска връзка с журналистката “Венелина”, чието име съвпада с това на главната редакторка на “24 часа” Венелина Гочева.
Нарочената за “опраскване” съдийка разказва как “Венелина” хиляди пъти я е търсила. Накрая самата Янева ѝ се е обадила като на “приятел”, защото журналистиката ѝ пратила есемес със съдържание: “Имаш ли нужда от подкрепа, какво да пускам?”
“…обаждам ти се (Янева на Венелина – б.р.) да знаеш не като на журналист, затова не ме питай нищо, обаждам ти се като на приятел, щото тя ми вика нали к’ва подкрепа там, тя ме е търсила сто пъти аз не ѝ вдигам, и накрая тя (Венелина) ми писала някакъв СМС: “Имаш ли нужда от подкрепа, какво да пускам?” Викам, ако искаш пусни само, че съм депозирала писмено становище и няма да ходя. Ивайло Крачунов хиляда пъти сутринта ми звъня, аз не съм му вдигнала. И така”.
Ивайло Крачунов тогава бе главен редактор на сайта “Пик”, който откровено защитаваше замесените в аферата “Яневагейт”. В момента Крачунов е на ръководен пост в сайта “Блиц”, след злополучна и шумна разлъка с издателя на “Пик” Недялко Недялков.
“Биволъ” съобщава в аванс, че в следващия запис от “Яневагейт” ще се чуе кой е събирал пари за спасяването на Владимира Янева, на кого е трябвало да плати и защо.
Аферата “Червей” избухна в началото на 2015 г. От последвалото дело се разбра, че с незаконните разрешения на съдия Владимира Янева са подслушвани хиляди служители на МВР, а вероятно и много други хора покрай тях. На първа инстанция тя е осъдена на една година условно.
След тази афера последва аферата “Яневагейт”. Става дума за серия от изтекли записи на разговори между Янева, Ченалова и адв. Мондешки, водени в разгара на аферата “Червей”. Тримата си говорят най-вече за поисканото от премиера Бойко Борисов “опраскване” на съдия Владимира Янева, което е изпълнено от главния прокурор Сотир Цацаров. В записите съдия Янева много ясно посочва голяма част от задкулисните обвързаности между изпълнителната и съдебната власт, но разследване за търговия с влияние така и не тръгна.
Прокуратурата започна разследване за това кой е направил незаконните записи, но дори и то стигна до задънена улица и бе спряно това лято.