Прокуратурата и ДАНС проверяват договори за 57 млн. евро по разследване за източване на “Кинтекс” ЕАД, съобщи “24 часа”.

Държавната фирма е била посредник по сделки на различни частни фирми със страни от Третия свят. Една от държавите е Бангладеш. Събраните до момента данни сочат, че от схемата за източване на държавни средства са се възползвали две фирми.

Това са “Емко” ООД на Емилиян Гебрев и “Аркус” АД, пише “24 часа”.

В понеделник агенти на ДАНС и прокурори иззеха документи от централата на “Кинтекс” в София.

Все още няма официална информация по случая. От Министерството на икономиката, чиято собственост е държавната оръжейна фирма, са заявили, че се извършва проверка и са предали необходимите документи на разследващите.

Изданието не е успяло да се свърже за коментар с управителите на трите компании. Офисите на “Кинтекс” и “Емко” са на една и съща улица в София – “Джеймс Баучер”. Централата на “Аркус” е в Лясковец.

“Нямаше представител на прокуратурата в групата, която дойде на посещение в “Кинтекс”. С писмо поискаха документи за текущата дейност на фирмата. Това са договори с чужди клиенти и такива, които са подписани с българските производители, чиято продукция се изнася. Нямам притеснения, защото част от тази информация беше поискана вече и е предоставяна на ДАНС в началото на тази година”, заяви управителят на държавната компания Иван Досков пред БНТ.

“Кинтекс” е основана е през 1966 г. като специализирано предприятие за търговия с военна продукция. През 1992 г. тя е преобразувана в еднолично акционерно дружество, собственост на държавата. Занимава се с износ и внос на оръжие, боеприпаси, бойна и специална техника за нуждите главно на Министерството на отбраната и МВР, както и на сродни държавни учреждения.

Посредничеството в интерес на частни български фирми се практикува сравнително отскоро.

Неотдавна министърът на икономиката Божидар Лукарски отчете двойно нарастване на поръчките, осигурени от “Кинтекс” за български предприятия за 2016 г. в размер на 112 млн. лв.

През 2015 г. пък са били осигурени поръчки за 56 млн. лв. Това е ръст от 14% спрямо 2014 г. Според Лукарски тенденцията за повишаване на поръчките ще се запази и догодина.

След промените от 1989 г. почти всяко правителство поставя свои хора начело на “Кинтекс”, като дойде на власт.

“Емко” е собственост на бивш служител от “Кинтекс”

“Емко” е собственост на бизнесмена Емилиян Гебрев. Той е бивш служител на “Кинтекс” и дългогодишен играч на оръжейния пазар. Неговото име се свързва с редица скандали. Миналото лято неизвестни лица са се опитали да отровят с рядка отрова Гебрев и сина му, пише “24 часа”. Тогава бизнесменът изпаднал в кома и лекарите едва го спасили. Синът му се отървал по-леко.

През 2001 г. митническата служба на САЩ задържа кораб с негова доставка от 30 млн. патрона за Никарагуа.

През 2006 г. пък избухна скандал с фирмата в Македония покрай три български камиона с картечници МГ-3 и 33 минохвъргачки М-43, взети от местната казарма “Гоце Делчев”. По документи оръжието е трябвало да се претопи в металургичния завод “Тито”, но на практика е било засечено да пътува през България за трета страна.

Складове на “Емко” с артилерийски снаряди гърмяха край Севлиево на 12 ноември 2011 г. Боеприпасите – купени от Чехия, бяха подготвени за обновяване чрез подмяна на взривателите и последваща реализация в страни от Близкия изток или Северна Африка.

През 2012 г. “Емко” беше единственият кандидат-купувач на ВМЗ – Сопот, но сделката се провали, а впоследствие държавата се отказа да приватизира изпадналия във финансови затруднения завод.

Гебрев беше и кандидат и за приватизиране на дружеството НИТИ – Казанлък, специализирано в производство на пиротехника и взривни вещества. Неотдавна поиска да придобие и русенския военен завод “Дунарит”, собственост на фалиралата КТБ. След фалита на банката лицензът на завода беше отнет, но съдът спря решението и предприятието заработи отново.

Оръжейната компания “Аркус” в Лясковец

Частната днес фирма “Аркус” е основана през 1965 г. като машиностроителен завод за производство на оръжие и оборудване за армията. Централата и цеховете ѝ се намират в Лясковец. 95% от производството ѝ е военно, главно за износ.

Във втората половина на 90-те години фирмата спечели конкурс на Министерството на отбраната за подмяна на основния армейски пистолет “Макаров” с нейната разработка “Аркус”. По неизвестни причини обаче сделката не се случи.

През 1999 г. дружеството е приватизирано, като основен акционер в него става Банко Банков. Фирмата вече е сертифицирана за производство на оръжие по стандартите на НАТО.

През 2011 г. Банков стана най-големият акционер в “Тексимбанк”. Сделката по придобиването на 33% от банката бе одобрена от БНБ.

По времето на социализма “Тексим” беше една от най-големите външнотърговски фирми. Тя беше собственик на част от корабите на морския ни флот и основа първия завод за бутилиране на кока-кола в бившия социалистически лагер.

“Тексим” беше и един от основните посредници по оръжейните сделки на тогавашната власт и вероятно още оттогава са завързани много от контактите в бранша. В края на 60-те години комунистическата партия разби групата, а основателят на “Тексим” Георги Найденов беше даден на съд. През 1992 г. той създаде “Тексимбанк”.