Правосъдният министър Христо Иванов, главният прокурор Сотир Цацаров и някои от останалите членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) демонстрираха в четвъртък желание да заровят “томахавките” по отношение на съдебната реформа и да ги заменят с диалог.
Това се случи само ден, след като Европейската комисия (ЕК) обяви устния си мониторингов доклад за България и Румъния, с която на практика обвърза оценката си за напредъка на страната ни с гласуването на предложените конституционни промени за преструктуриране на ВСС.
В началото на заседанието на съвета в четвъртък Иванов и Цацаров излязоха пред журналистите, за да демонстрират, че нямат междуличностен конфликт и да обявят курс към сваляне на напрежението между институциите, а и в обществото, за да може да се води професионален диалог за следващите стъпки от съдебната реформа.
“Идеята някак е да свалим томахавките и да вземем писалките. Аз никога не съм я вдигал, аз просто си я нося – и томахавката, и писалката. Мисля, че и министърът също”, обобщи новият курс на поведение Цацаров.
“Аз винаги нося само писалка и мога само да я вдигна. Мисля, че стана ясно – ще опитаме да свалим напрежението”, добави от своя страна Иванов, докато пред сградата на ВСС за втори път в рамките на два дни се провеждаха два паралелни протеста – един за оставката на целия състав на съвета и на главния прокурор и един срещу правосъдния министър.
По този повод Цацаров бе попитан дали се усеща под натиск заради призивите от последните дни да подаде оставка, на което той още веднъж декларира, че няма намерение да напусне ръководния пост в държавното обвинение заради улични протести.
“Аз го казах. Аз така съм устроен, така разсъждавам. Няма вариант да подам оставка, защото ми я иска, този, онзи от тротоара или някое улично платно. Няма да подам, защото някои, една група, решила, че тя ще бъде моралният съдник на това общество, ще нарече себе си “Протестна мрежа” и ще тръгне да обикаля институциите – днес моята, утре ВСС, вдругиден парламента. Това са морално чистите хора, щом така се идентифицират, окей. Те са съвестта на тази държава”, саркастично коментира главният прокурор.
Той обаче не коментира оформилия се контрапротест, в който участват активисти от сдружението “ПланБ”, което организираше демонстрации и срещу уволнения бивш член на ВСС Камен Ситнилски. Тогавашният скандал бе инспириран от телефонни записи, направени в рамките на прокурорско разследване, но излезли на бял свят значително по-късно.
“Исках да ви кажа, че помолих хората, които се заявяват в моя подкрепа да дадат на институциите време да си свършат работата. Разбирам нетърпението, че това да се случат реформи е много голямо. Тази стъпка, която предстои да направи парламентът е само първата, но нека да може да я направи в една спокойна среда. Уличният натиск, както на хората, които ми искат оставката, така и на тези в моя подкрепа, е свещено право на хората, но идва момент в който трябва да ги уверим, че промените в конституцията са подкрепени от г-н Цацаров и от голяма част от институциите в съдебната власт. Трябва да се случи и то спокойно. Мисля, че ме разбраха и се надявам на едно успокояване и премахване на тази ескалация на напрежение, защото сме докарали нещата до някъде и не можем да си позволим заради грешни стъпки, грешни фрази, да не направи тази важна стъпка“, добави и Иванов.
“И аз правя грешки”, прекъсна го Цацаров духа на демонстрираната взаимна подкрепа и толерантност, след което министърът продължи: “Първият път, когато се говори за промяна на ВСС е по времето на министър (Младен) Червеняков, от десетилетия се чака тази реформа. Да припомня, че когато обявихме стратегията за обсъждане и прокуратурата предстоеше да обяви становище, се срещнахме с г-н Цацаров и той каза, че ще подкрепи разделянето на ВСС. Тогава аз му стиснах ръката, защото му прави чест, че въпреки че оглавява прокуратурата направи тази стъпка. Молим за кредит на доверие, наистина е решителен моментът”.