Софийската градска прокуратура (СГП) в петък е повдигнала обвинения на бившите изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян за сключване на неизгодна сделка за оборудването в АЕЦ “Белене” с руското дружество “Атомстройекспорт”.

Според разследващите с действията си двамата са нанесли на НЕК щета за 77 172 475 евро, на колкото възлизат всички разходи за товаренето, транспортирането и застраховането на оборудването след приспадането на признатите от руската страна недокументирани разходи. Иначе изнесеното от АЕЦ “Белене” оборудване е на обща стойност  164 785 000 евро.

“Сред поетите разходи са и тези, свързани с митническото освобождаване за пускане на оборудването в свободно обръщение на територията на Руската федерация, както и данъци, мита и такси, с които може да бъде обложен купувачът във връзка с изпълнение на договора”, уточняват от Софийската градска прокуратура.

Оттам твърдят още, че при сключването на неизгодната сделка с “Атомстройекспорт” двамата обвиняеми не са имали задължителното по закон разрешение, разписано в чл. 12, т.12 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие. Любомир Велков и Мардик Папазян са на свобода с най-леките мерки за неотклонение – “подписка”.

“Разследването по делото продължава, като в следващите седмици ще бъдат извършени и други действия, насочени към ангажиране на наказателната отговорност на виновни длъжностни лица”, допълват от държавното обвинение.

Любомир Велков бе главен изпълнителен директор на НЕК, а Мардик Папазян – изпълнителен директор, от ноември 2005 г. до август 2009 г., когато бяха сменени от дошлата на власт партия ГЕРБ. На практика те придвижиха търга за проектант и строител на ядрената централа, подписаха споразумението с “Атомстройекспорт” и по тяхно време започнаха преговорите за ИПС-контракт и бяха направени първите поръчки без такъв договор.

По време на парламентарното разследване на строежа на АЕЦ “Белене” през 2012 г. двамата обясниха, че обикновените строителни стандарти и българските закони били прекалено тесни за ядрени проекти и при АЕЦ важели други правила.