Проповядващите радикален ислям вече ще се наказват с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева. Това включват приетите на първо четене промени в Наказателния кодекс, внесени от Патриотичния фронт. Гласувалите “за” бяха 106 народни представители, трима бяха против, а 10 души се въздържаха. По време на гласуването ДПС напусна пленарната зала.
Това е втора патриотична “акция” на националистите, чиито претенции мнозинството одобрява.
Според приетото предложение идеологията “радикален ислям” се проповядва от лице, което с думи, действия или разпространение на текстове или символи агитира за някоя от следните идеи: създаване на Ислямска държава (Халифат); за налагане законите на шериата над светските; за насилствено налагане на религиозни принципи и норми на поведение, характерни за исляма или пропагандира насилие във вид на свещена война (джихад) срещу немюсюлмани. Същото деяние е налице, когато се набират последователи или средства в подкрепа на терористични организации, чиято идеология е базирана на исляма или се извършва агитация в полза на такива организации.
В едночасовата дискусия участваха основно вносителите от Патриотичния фронт, националистическата “Атака” и депутатите от ДПС, чиито основен аргумент беше, че религия без идеология няма. Преди гласуването от ДПС поискаха поименна проверка на кворума и напуснаха пленарната зала. След като поименното преброяване установи 135 депутати, в залата се върна Хамид Хамид от ДПС и оспори, че удължаването на времето за работа на парламента е станало след 14 часа, когато по правилник изтича редовното време за пленарните заседания.
Въпреки процедурните спорове в крайна сметка народните представители стигнаха до гласуване и одобриха текстовете в НК.
По време на дискусията преди това съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов заяви, че “радикалният ислям е нова идеология, която иска да завладее света чрез насилие”. “Не би следвало да чакаме да се случат неща, като в други западноевропейски държави. Проблемът с радикалния ислям е факт и в България. Подобни прояви и структури се финансират от външни фактори и е редно в НК да се дефинира какво е това радикален ислям и да се криминализира, за да могат хората, които проповядват такова деяние, да бъдат санкционирани”, каза той.
Магдалена Ташева от “Атака” посочи, че ислямът не е религия и това го казват “световноизвестни лидери на джихада”. “Радикалният ислям казва, че там, където веднъж е управлявал мюсюлманин, Аллах ще го върне там. Радикалният ислям в шариата не разрешава интеграцията, напротив – забранява на правоверния мюсюлманин да се интегрира. Всичко в ежедневния живот на правоверния мюсюлманин е направено така, че да го отдели от останалите, включително какво да яде, кога да се къпе, с кой крак да влезе и излезе от сервизните помещения. Това е абсолютната несвобода”, заяви Ташева.
Председателят на групата на Патриотичния фронт Валери Симеонов обясни, че промяната е предпазно действие срещу навлизането на радикалния ислям. В тази зала и в България религията се използва за политически цели единствено от представителите на радикалния ислям, на ДПС и техните производни, заяви Симеонов, като посочи, че само в техни предизборни събрания участват и религиозни духовници.
Заместник-председателят на ДПС Алиосман Имамов поиска думата и каза на националистите, че “без идеология няма религия”. “Трудно ще отделите религията от идеологията, защото повечето хора няма да ви разберат и ще го приемат като опит да бъдат унизени. Ще ви подкрепим за всички форми на радикални религиозни идеологии в България, това е правилният подход”, каза той.
Според него поправките в НК се опитват, но неуспешно, да разделят религията от радикализацията. “Това засяга и обижда всеки пети гражданин на България, който е мюсюлманин и изповядва тази религия”, добави той. Според Имамов вносителите подценяват проблема, който повдигат, и това доказвало, че религията се използва за политически цели.
Ние сме против всякаква радикализация, но смятам за кощунство някой да стане и от тази трибуна да ме убеждава, че моята религия създава терористи и хора, които ще унищожават страната и света даже, заяви още Имамов. И попита защо този закон не е насочен към радикализацията на всички религиозни общности. Нашият ислям е традиционен, нямащ нищо общо с тези крайни идеологоии, допълни той. И отбеляза, че целта е някои от колегите му да поддържат антиислямисткия тон и да насаждат омраза.