Парламентът прие в четвъртък на първо и второ четене промени в Закона за радиото и телевизията, внесени от депутати от всички парламентарни групи, с които на практика се отваря вратичка за “безкраен” мандат на генералните директори на двете, обществени по закон, електронни медии – Българското национално радио (БНР) и Българската национална телевизия (БНТ).

Според новия текст в закона, ако мандатът на генералния директор на БНР или на БНТ е изтекъл, но не е избран нов директор, то настоящият продължава да изпълнява своите правомощия до встъпване в длъжност на новия ръководител.

Според вносителите единствената цел на промяната е да се даде възможност на Съвета за електронни медии /СЕМ/ да изпълнява процедурата по избор на генералните директори на обществените медии чрез конкурс и да няма празнина в управлението на БНР и БНТ.

Неофициално обаче съществуват съмнения, че поправката се приема точно сега заради липса на договорка около избора на генерален директор на БНТ, който трябва да се случи в началото на август и заради предстоящите президентски избори.

На първо четене поправката бе приета без дебати със 103 гласа “за” и 12 “въздържал се”.

В рамките на дебатите по второто четене обаче Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт /ПФ/ предложи да се въведе срок от три месеца, за да не се удължава мандатът безкрайно. Депутатите от Реформаторския блок /РБ/ Иван Иванов и Атанас Атанасов подкрепиха слагането на срок. Предложението обаче не беше прието.

Настимир Ананиев от РБ попита какво ще се случи, ако СЕМ бездейства и не избира нов директор на БНР или на БНТ. Той предложи директорите на обществените медии да бъдат избирани от парламента.

Според Ирена Соколова от ГЕРБ промяната ще предотврати настъпването на криза при избора на нови директори на двете медии. Росен Петров от БДЦ допълни, че поправката ще създаде у обществените медии спокойствие и сигурност.

Независимият депутат Лютви Местан заяви, че трябва да се прекрати практиката на безпринципно удължаване на мандатите.

Янаки Стоилов от БСП посочи, че удължаването на определени със закон мандати се превръща в практика, а не в изключение – то стана с Комисията за защита на конкуренцията, вероятно ще стане с Комисията за финансов надзор и с други органи.

 “Не е въпросът за оценка на работата на ръководството на БНТ, но това, че им се удължава мандатът, означава не че няма потенциални кандидати, а че много по-удобно е да въздействаш върху хора, които знаят, че е изтекъл мандатът им и докато приключат президентските избори или други важни събития, нещата трябва да са такива, каквито са сега”, каза Стоилов.

В края на краищата поправката мина и на второ четене с 88 гласа “за”, 3 “против” и 30 “въздържал се”.