Мажоритарният собственик на фалиралата “Корпоративна търговска банка” (КТБ) Цветан Василев се закани да съди консултантската компания “АлексПартнърс” заради констатациите в доклада й от разследването за причините, довели до несъстоятелността на банката. Според публикувания преди дни анализ основната вина за източването на банката е на Василев, който със съучастници отклонил поне 2.5 млрд. лв. от активите на финансовата институция.

В публикация на личния си блог банкерът посочва, че “мозъчният“ тръст на атаката срещу КТБ реши да включи едно от поредните си оръжия, за да замете следите на организираното от него престъпление”. “Безусловно единствената му цел е да ме обвинят и линчуват публично, за да оправдаят вандалската атака от май – юни 2014 г.” смята Василев, който се укрива в Белград от българското правосъдие. Прокуратурата у нас му повдигна обвинение за източване на 206 млн. лв. от банката, но все още не може да го разпита, тъй сръбският съд не е решил окончателно по искането за екстрадицията.

Според мажоритерния собственик на КТБ поставената на “АликсПартнърс” задача от синдиците е била да уличат точно него за източването, за да се подкрепи тезата на прокуратурата и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Затова и, по думите му, при публикуването на доклада на разследващата фирма не са обявени и предмета на договора и цената му, която е платена от кредиторите и акционерите на фалиралата банка.

“Надявам се, че поне българският текст е автентичен превод на оригинала, за да могат моите адвокати да заведат в скоро време дело срещу “АликсПартнърс” за спорния подход и абсурдните твърдения, които изобилстват в него. И дано това SPV да не се окаже необходимият “бушон“ на компанията – майка за мръсната игра, в която са влезли с българските поръчители”, пише Цветан Василев на сайта си.

Той оспорва и метода на консултантската компания за разследването й на транзакциите в КТБ. По думите му част от кредитния портфейл на банката е разделен на три групи. Едната е група за “търговия на главница“, в която влизат основните оперативни компании, чието финансиране е осигурено от следващата група, известна като “бушоните“ на Василев. Втората група е “канали за финансиране“, а третата – “Василев“, която била тюрлюгювеч от фирми, чиито имена и функции знаел само “лъжесвидетелят”, чието име Василев не споменава нито веднъж в публикацията си. “Там е добавена и бивша фирма на моята съпруга (Консулт АВ), продадена на същия този лъжесвидетел по негово настояване през 2011 г. без нито лев задължение към банката”, обяснява банкерът.

Той пита “АлексПартнърс” защо не са проверили как ВТБ, без да е инвестирала 1 лев в собствеността на “Виваком”, се разпорежда с акциите. “Причината не се ли корени в удара срещу банката и предварително подготвената несъстоятелност на ТЦ – ИМЕ, организирана от Пеевски? Загубите за банката само от този актив плюс НУРТС са над 530 млн. евро, ако се случи широко рекламираната транзакция на Спас Русев, машата на братя Велчеви!” посочва Василев.

По думите му “загубата от “Петрол” се измерва понастоящем с над 250 млн. евро предвид офертите, по които се е работело. Той обвинява квесторите и синдиците на КТБ, че са допуснали участието на фирмата -собственик да падне на 15% , с цел Пеевски да го придобие безплатно. Василев смята, че квесторите са ощетили банката с поне 30 млн. лв., като са се въздържали на извънредно общо събрание на “Булгартабак”, свикано, “за да свалим управлението на Пеевски, който, без да е вложил и 1 стотинка, източвал холдинга на гърба на мажоритарните акционери.

“Дали случайнo информираните експерти на “АликсПартнърс” знаят за безразборното отклоняване на активи от страна на лъжесвидетеля с помощта на останалите душеприказчици от “групата на лейтенантите“ – София прес, Катарино, 160 дка на Черно море, сградата на централата на KTБ, цялата техника на Инфраструктурна компания и какво ли още не? Не видях нищо в тази посока от доклада. Всъщност това не интересува и прокуратурата!, пише Цветан Василев.

“Ударът срещу КТБ, както и негласната координирана политика на останалите банки, на практика съсипа инвестиционни проекти като Стъкларска фабрика – Парачин, Газова централа – Хасково, Търговски център Странд и пр. Да не говоря за данъчното и финансово малтретиране на операционни компании, които са дамгосани с клеймо “Василев“ – “Дунарит”, “Авионамс”, компаниите- собственици на хотели и др. Това очевидно е убягнало от погледа на “АликсПартнърс”, но, виждате ли, било престъпление фирмени данъци да бъдат плащани с кредити. Къде го прочетохте това, господа? Да не би да е така в другите европейски страни? Ако ще се хармонизираме с тяхното право и ако не мерим с двоен аршин, нека НАП да погледне как е платен данъкът на Балканска Медийна Компания през 2013 година!”, коментира още Василев в сайта си

Той продължава да твърди, че обемът на активите (пазарна цена, стойност на инвестиция, оценки и др.) към 31.05.2014 г. е бил достатъчен (както е изброено в приложението* по-долу), за да покрие всичките задължения на фирмите, поставени в групата “Василев“ и група за търговия с главници“, т.е. над 2 млрд. евро.

“Това е неудобната истина за тези, които опитвайки се и успявайки да откраднат част от тези 2 млрд. евро, се стараят да прехвърлят вината върху мене и моите колеги!”, завършва Цветан Василев.

*АКТИВИ ПОД КОНТРОЛА НА БАНКАТА ПРЕДИ ОСОБЕНИЯ НАДЗОР

АКТИВИ  

ЦЕНА/РАЗМЕР НА ФИНАНСИРАНЕ                       

ПОЯСНЕНИЕ

77% ВИВАКОМ                               

500 млн. евро

6,5 пъти ЕБИТДА

100% НУРТС И МУЛТИПЛЕКСИ

150 млн. евро

10-14 пъти ЕБИТДА

97% ПЕТРОЛ                                       

300 млн. евро

по оферта към онзи момент; по оценка – 400 млн. евро

100% ДУНАРИТ                                   

100 млн. евро

оценка, договори, печалба

100% АВИОНАМС                                 

40 млн. евро

тригодишен договор с НАТО

80% РУБИН-ПЛЕВЕН                             

40 млн. евро

oценки cost replaced

100% СФС ПАРАЧИН                          

100  млн. евро

oценки cost replaced

РУСЕНСКА КОРАБОСТРИТЕЛНИЦА И ПРИСТАНИЩЕ   ЗАПАД

65 млн. евро

oценки cost replaced; проект за интермодален терминал

ГИПС  

20 млн. евро

печалба; 35-годишна концесия

ГАЗОВИ КОМПАНИИ                             

30 млн. евро

oценки cost replaced

90% ГЦ ХАСКОВО                                    

25 млн. евро

oценки cost replaced; съвместен проект с американски фонд

ХК КОСТЕНЕЦ                                           

50 млн. евро

oценки cost replaced

40% ЛИТЕКС МОТОРС                            

20 млн. евро

oценки cost replaced

ИНФРАСТРУКТУРНА КОМПАНИЯ 

20 млн. евро

само стойност на материалните активи

ТЕХНОМАРКЕТ И ДОМО                         

70 млн. евро

цена на придобиване плюс оборотен КАП

ВИНАРНА КАСТРА РУБРА                        

50 млн. евро

оценки; 2000 дка лозя; налична продукция

ТЪРГОВСКИ ЦЕНТЪР СТРАНД

40 млн. евро

оценки; оборотни средства

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ                            

350 млн. евро

инвестиции и проекти; сред тях 4 хотела, комплекс от 40 000 кв. м в Св. Константин и Елена, Централата на КТБ, ИПК Родина (55 000 кв. м застроени и пред продажба + 40 дка терен за застрояване), Зала Универсиада + 20 дка терен, София Прес – пред продажба, магазин Темпо/Техномаркет, 65 дка зад Централна гара, 160 дка на първа линия Равда/Обзор, 150 дка в Огняново, Катарино и много други.

ПАРТНЕР ЛИЗИНГ                                       

30 млн. евро

вземания (без печатницата на Пеевски); Всички вземания са клиринговани с помощта на лъжесвидетеля. Вероятно от някои от тях се е възползвал самият той, а от други – кредитираните (предимно медийните авантюри на Пеевски). Отделен случай са Красимир Гергов и БТВ.

ДРУГИ ВЗЕМАНИЯ                                     

над 150 млн. евро

в това число – 40 млн. евро от печатницата на Пеевски, 15 млн. евро от Техноекспортстрой, 20 млн. евро от Красимир Гергов, 500 хиляди евро от Левски и Александър Ангелов

ПОДЧИНЕН СРОЧЕН ДЪЛГ                       

100 млн. евро

 

ОБЩО

2,25 милиарда евро