Парламентарната комисия “КТБ” ще предложи отпадане на банковата тайна и разкриване на информация за банки изпаднали в несъстоятелност. Огласяването на тази информация няма да става автоматично, а само след отправено искане. Досега такава възможност имаше само за председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), а сега се предвижда това да може да прави и финансовият министър, в случай на бездействие на първия.
Целта на законодателните промени ще е да предотвратят подобни случаи в бъдеще, заяви във вторник Десислава Атанасова от ГЕРБ, която оглавява Временната анкетна комисия за проверка на фактите и обстоятелствата, свързани с действията на държавни органи и институции, които е следвало да упражнят контрол и противодействат на източването на Корпоративна търговска банка в периода 2009-2014 г.
Предложението за отпадане на банковата тайна за клиенти, депозанти или кредитополучатели на банка в несъстоятелност предстои до часове да бъде внесено в Народното събрание, заяви Атанасова.
Според законопроекта, изготвен спешно по заръка на премиера Борисов, синдиците на банка в процедура по несъстоятелност ще трябва да оповестят публично в седемдневен срок сведения относно физически и юридически лица и размера на техните влогове, сметки и кредити, предвиждат промените.
Освен това ще бъдат “осветени” договорите, по които липсва учредяване на уговорени обезпечения и съответно вписване на сключени договори за такива обезпечения, както и обезпечения на ценни книжа.
“Всъщност, това бе най-сериозният проблем, с който се сблъскахме след като получихме информация в комисията, а именно – голяма част от кредитите в КТБ са дадени без обезпечения на фирми, които нямат имущество, които са съвсем скоро създадени, без персонал, на свързани лица”, каза Атанасова. Попитана дали така ще се стигне и до последния кредитополучател по веригата, тя отговори, че се надява и това да стане факт.
Ключова промяна ще е публичното оповестяване на договорите със свързани лица и кухи фирми, които са получавали кредити от дадена банка, след което на свой ред са се превръщали в кредитори. “Цялата трагедия в случая с “КТБ” е свързана с това, че подставени кредитополучатели се превръщат в кредитори. Не трябва да позволяваме на кредитополучатели да стават кредитори, да се превръщат в квазибанка”, каза депутатът от БСП Румен Гечев, който е инициатор на промяната заедно с Йордан Цонев от ДПС.
“Целта е да бъдат разкрити всички кредити по веригата до последния кредитополучател, за да види българската общественост цялата схема какво е придобито в резултат от това и какви са обезпеченията”, коментира Цонев.
Предвижда се предоставянето на сведения за физически и юридически лица и размера на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, ако тези лица са извършили разпоредителни сделки със своите влогове в периода след поставянето на банката под специален надзор.
Финансовият министър и председателят на ФГВБ ще могат да изискат и сведения за физически и юридически лица, които са извършили уведомление за цесия и/или са направили волеизявление за прихващане след поставянето на банката под специален надзор.
Предвижда се също по искане на финансовия министър или ФГВБ синдиците да предоставят сведения относно влоговете, сметките и кредитите в банката на политически партии и на лица, заемащи висши държавни други длъжности, техните семейства и на юридически лица, свързани с тях.
В устава на КТБ има възможност тя да прави дарения и на политически партии, ще бъде интересно да видим дали такива дарения са съществували, коментира Атанасова.
Ще станат ясни и консултантските договори, договори за наем и други безвъзмездни договори, сключени между банката и лицата, заемащи висши държавни длъжности и техните семейства.
На въпрос каква част от кредитите има шанс да бъдат върнати и кога ще бъде назначена разследваща фирма, Атанасова отговори с уговорка, че това е извън дейността на оглавяваната от нея комисия, че се полагат огромни усилия да се избере достатъчно популярна и професионална фирма с достатъчно опит. От отчета на синдиците е видно, че с добри темпове започват съдебни дела за обезпечения, които следва да се върнат в масата на несъстоятелността на банката. Надявам се, че и синдиците и председателят на фонда ще си свършат работата и ще има избрана фирма, която да потърси всички раздадени средства, заяви Атанасова.
Предстои на работно заседание в петък всички предложения за законодателни промени да бъдат обобщени и да бъде подготвен и окончателен доклад на комисията. Йордан Цонев от ДПС коментира, че има два варианта – или комисията сама да подготви текстовете на промените и да ги внесе или да направи препоръки за промени, а ресорните парламентарни комисии да се заемат с тях. Важно е да кажем комисията на какво се е натъкнала и какво трябва да се промени, за да се предотвратят подобни кризи в бъдеще, каза Цонев. Комисията трябва да приключи своята работа на 13 юни.