Ваня Нушева от асоциация “Прозрозрачност без граници” определи като ”абсолютно неприемливо“ и ”абсолютно лошо решение“ идеята да бъдат въвеждани материални стимули за задължителното гласуване – джипове, перални, телевизори. Според нея това би било още един знак за обществото, че “вотът може да бъде повлияван от материални облаги“.
Нушева припомни, че подобен опит е имало през 2005 г., за да бъде повишена избирателната активност, но тя е останала ниска.
Към въвеждането на санкции също трябва да се подхожда внимателно, защото споменът за репресивната машина на комунистическия режим е твърде близък, посочи Нушева пред БНР.
”Временното изключване от избирателния списък не изглежда толкова драстична санкция и до голяма степен би изглеждала приемлива. Тук обаче също трябва да се мисли за друг негативен ефект – това, че част от избирателите може трайно да се изключат от участие в изборния процес. Веднъж изключени, не се знае какъв е психологическият ефект за тези хора и дали за тях това няма да бъде още едно потвърждение, че няма да има смисъл да участват”, каза Нушева.
”Иначе, на пръв поглед решението изглежда Соломоново – въвеждане на подобен тип санкции на временно изключване от избирателните списъци, като по този начин изчистваме избирателните списъци и не пристъпваме към регламентация на активна регистрация”, добави тя.
Според нея мъртвите души няма да бъдат изчистени от избирателните списъци с подобно действие.
Най-адекватно решение при въвеждането на задължителното гласуване е стимул под формата на данъчно облекчение, посочи още тя.
Според ”Прозрачност без граници“ предложението за промяна в условията за регистриране на наблюдателите на избори, внесено от депутатите, може да остави много авторитетни организации извън процеса.
Тя коментира още, че честата промяна на законодателството по един и същи въпрос оставя в избирателите впечатление, че то се променя по конюнктурни съображения, предупреди тя.
”Миналата година бяха променяни разпоредбите за Закона за референдума, с идеята референдуми и избори да се провеждат едновременно. В момента тече обратната дискусия за това, да бъдат разделени. Могат да бъдат намерени аргументи и в едната и в другата посока”, посочи Нушева.