Държавният газов оператор “Булгартрансгаз” ще проучва правните възможности да заведе дело срещу Българската народна банка за това, че не си е изпълнявала задълженията по надзора върху затворената “Корпоративна търговска банка” (КТБ), заради което дружеството в момента има блокирани там 55.133 млн. лв. Други искове се планират срещу КТБ за неизпълнени договорни задължения. Крайната цел е да се убеди съдът да извади над 28.6 млн. лв. от масата на общата несъстоятелност на банката и те да се възстановят на дружеството извън водената в съда процедура за фалита на КТБ.

Действията се предприемат, защото процедурата по несъстоятелност вече се забави от обжалвания на акционерите срещу затварянето на банката, наличните средства в нея се топят заради удовлетворяване на сделки по придобиване на депозити срещу кредити, а “Булгартрансгаз” е едва трети поред кредитор, обясниха пред Mediapool от дружеството. Това означава, че компанията трябва да чака първо да се удовлетворят вземанията на кредиторите преди нея, което не се знае колко време ще отнеме и дали въобще ще останат средства за връщане на парите на газовия оператор.

Затова компанията е поканила на преговори четири правни кантори и един адвокат за възлагане на търсенето на правни възможности за решаване на два конкретни казуса.

Единият е свързан с наредени на 19 юни 2014 г. от “Булгартрансгаз” на КТБ валутни преводи към контрагенти на дружеството за 5.530 млн. евро (над 10.8 млн. лв.) и на 500 хил. долара (900 хил. лв.). Това е станало ден преди решението на БНБ за поставяне под специален надзор, платежното нареждане на “Булгартрансгаз” е било осчетоводено, но не е било извършено от банката. Тя е анулирала преводите незнайно защо и сумите и събраните комисиони са възстановени по сметките на дружеството в същия ден на нареждането им. След спирането на финансовите операции на следващия ден парите остават блокирани.

Още по-странен е другият случай с преведени два дни след затварянето на банката над 9.425 млн. долара (16.966 млн. лв.) от “Газпром Експорт” (вероятно за транзитни такси за преноса на газ през наша територия – б.а.). Сумата е била наредена от “Дойче банк”, която е кореспондент на плащането от руската газова компания, и прибрана от КТБ, въпреки че не е трябвало да извършва никакви финансови операции. Независимо че “Дойче банк” няколко пъти е отправяла официални искания към КТБ да анулира платежните нареждания и да възстанови парите, това не се случва.

Така абсолютно неправомерно и в нарушение на договорните отношения КТБ е блокирала над 28.681 млн. лв. по днешните курсовете на долара и еврото.

Поканени да поемат обществената поръчка за предоставяне на правните услуги по двата казуса са адвокатско дружество “Добрев и Люцканов”, адвокатско дружество “Костадинов и Димитров”, адвокат Георги Янчев Добрев, адвокатско дружество “Братоев и Конов” и адвокатско съдружие “Ърнст и Янг”.

Един от тях трябва да изготви и предяви иск срещу БНБ по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) за обезщетение за вреди в резултат от бездействие от подуправителя на управление “Банков надзор”. Другият иск трябва да е срещу КТБ за изпълнение на незаместимо задължение на основание Закона за задълженията и договорите, става ясно от обявените обществени поръчки. Паралелно с това трябва да се инициира производство за налагане на надзорни мерки от БНБ по Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС) относно двата превода и, ако централната банка не съдейства, това нейно поведение да се обжалва пред Върховния административен съд.

Все още не е ясно колко време ще продължат правните консултации на “Булгартрансгаз” и кога може да се очаква завеждането на исковете, но от дружеството обясняват, че не могат да чакат приключването на общия ред за обявяването на несъстоятелността на КТБ, тъй като имат инвестиционни планове за финансиране. Освен това казусите с двата превода не са нормална банкова практика и затова трябва да се разглеждат като изключение от общата процедура за уреждане на задълженията на КТБ към нейните клиенти.