Изборите в България изглежда са разочарование за руския президент Владимир Путин, който се опита да използва разделенията в ЕС, за да засили влиянието на Русия, особено в страна като България, която беше един от най-близките съюзници на Съветския съюз, коментира вестник “Ню Йорк таймс”.
Бившият премиер на България е на път да се върне на власт, след като неговата десноцентристка партия спечели с неголяма преднина оспорваните избори.
Това е знак, че българите все още виждат бъдещето си в Европейския съюз, пише в. “Ню Йорк таймс”.
Официалните резултати ще бъдат обявени най-рано в понеделник, но изглежда, че бившият премиер Бойко Борисов ще състави ново правителство в България, най-бедния член на ЕС, вероятно в коалиция със съюз от по-малки десни националистически партии. Социалистите, които се обявиха за по-тесни връзки с Русия и се зарекоха да блокират удължаване на санкциите на ЕС срещу Кремъл, не можаха да убедят достатъчно избиратели, че са най-добрата алтернатива и признаха поражението си, отбелязва
Изборите се състояха в много трудно време за България, страна със 7.2 милиона жители, която е член на ЕС от 10 години и на НАТО от 13, но продължава да поддържа близки културни връзки с Русия, балансирайки между Изтока и Запада.
Разделенията в Европа за мигрантската криза и предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз усложниха този баланс. Избирането на президента Тръмп, който отправи критики към ЕС и НАТО и изрази възхищение към Путин, засилиха предизвикателствата.
Борисов ще има стабилизираща роля
За някои избиратели Борисов ще има стабилизираща роля и няма да отчужди Русия, въпреки че предишното му правителство подкрепяше членството в ЕС и НАТО и санкциите срещу Кремъл.
В кампанията Борисов заяви, че е за по-прагматични връзки с Москва, изгодни и за двете страни, и се противопостави на флотилия на НАТО в Черно море, опасявайки се, че тя може да разгневи Москва, пише в заключение “Ню Йорк таймс”.
Москва даде знак, че ако социалистите дойдат на власт, Русия ще възобнови проекта “Южен поток” за доставяне на руски природен газ на Европа през българското черноморско пристанище Варна, пише “Файненшъл таймс”.
Вестникът отбелязва и за друг знак – за възобновяване на проекта за строеж на нова атомна електроцентрала в Белене, на който Борисов се противопоставяше в миналото.
Подкрепа за ЕС
Асошиейтед прес коментира от своя страна, че ако изборните резултати се потвърдят, това ще означава подкрепа за запазване на европейската идентичност на България, пише агенция в кореспонденция от София.
Бившият премиер Бойко Борисов обяви победа за неговата партия ГЕРБ и заяви, че има готовност бързо да състави правителство, посочва ДПА. Борисов иска България, която е член на ЕС и НАТО, да остане твърдо свързана със западните си съюзници.
Лидерката на социалистите Корнелия Нинова призна поражението на партията си, но каза, че БСП ще се опита да състави управляваща коалиция, ако ГЕРБ не успее да събере мнозинство в парламента, добавя ДПА.
Бившият премиер консерватор Бойко Борисов извоюва победа на изборите над социалистите, които искат сближаване с Русия, отбелязва Франс прес. В кампанията за тези трети парламентарни избори през последните четири години доминираха международни теми – напрежението с Анкара и руското влияние, наред с вътрешните проблеми, тревожещи избирателите – ендемичната корупция и ниския жизнен стандарт в най-бедната страна от Европейския съюз.