Съдии ще бъдат обучавани да работят по дела на хора с умствени затруднения и психични заболявания. Идеята е част от законопроекта за промени в Закона за физическите лица и мерките за подкрепа, подготвен от правосъдното министерство.
В момента отказите за поставяне на хора под запрещение са рядкост. Това коментира зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева, която участва в дискусия по темата. Идеята е психично болните хора да имат индивидуална грижа и адекватна подкрепа, обясни тя.
Към 2014 г. броят на хората с умствени или психични увреждания, поставени под запрещение у нас, е над 7500. Отказите за налагането на тази мярка са изключение, тъй като съдиите приемат, че по този начин ще защитят по-добре материалния интерес на психично болния човек, обясни зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева.
„Не съм сигурна, че това е така. Не само не съм сигурна, но и Конвенцията го казва – не е така. Просто трябва да променим мисленето на цялото общество, как възприемаме хората с увреждания. Дали те имат или нямат права. Имаме ли право ние д аги ограничим и на какво основание. Защо да не им дадем шанс и да ги подкрепим там, където те могат сами да се справят. Много важно е да бъдат обучени съдиите, които ще работят с такива дела, защото това е изключително трудна работа”, заяви тя.
Концепцията на новия законопроект за физическите лица предвижда всеки човек да получи специално отношение и подкрепата, от която се нуждае, а не тя да е универсална за всички, подчерта Мичева.
По думите й сред подготвяните изменения ще се обърне внимание на това, поставените под запрещение хора с увреждания да бъдат периодично наблюдавани, тъй като в момента поставеното веднъж запрещение е до края на живота им и на практика ги лишава от всякакви права.
„Хората, които бъдат поставени под някаква нужда на подкрепа, те ще бъдат преценявани отново периодично. В момента, поставени под запрещение лица, така е до края на живота им. Т.е. няма възможност съдът отново да прецени мярката за подкрепа дали е била подходяща или не”, каза още Мичева.
Зам.-министърът обясни още, че с новия законопроект режимите на поставяне под запрещение ще бъдат заменени със система от мерки за подкрепа и защита, които да гарантират основните човешки права на хора с увреждания. Предвижда се законопроектът да бъде внесен за обсъждане в Народното събрание до края на лятото.