Главният прокурор Сотир Цацаров се изказа положително за предложените от правителството промени в конституцията, които ще позволят смяна на Висшия съдебен съвет (ВСС) и разделянето му на две камари. Той не вижда “нищо лошо” в идеята главният прокурор да бъде изслушван веднъж годишно от парламента и напомни, че това предложение идва от прокуратурата и стои от ноември месец на сайта й.

“Като цяло идеята е реалистична, звучи прагматично, звучи осъществимо”, коментира в петък Цацаров заявеното преди ден от премиера Бойко Борисов намерение за конституционни промени, с които да се даде старт на съдебната реформа, предложена от правосъдния министър Христо Иванов.

Главният прокурор препоръча промените в конституцията да вървят ръка за ръка с промени в процесуалните закони: “Не може да се промени каквото и да било в съдебните зали, без да бъдат променени основните правила, по които съд и прокуратура работят”.

Той уточни, че идеята главният прокурор да се отчита пред парламента веднъж годишно, е на самата прокуратура. “Това предложение стои на сайта на прокуратурата от ноември месец като изменение в закона за съдебната власт. Не виждам нищо лошо в това. Така, както има някаква форма на парламентарен контрол за останалите държавни институции, трябва да го има и по отношение на главния прокурор, упражняван първо от ВСС и после от парламента”, коментира Цацаров.

През ноември м.г. главният прокурор внезапно се престрои в авангарда на защитниците на съдебната реформа, независимо от критиките, които бе изразявал преди това. По същия начин постъпиха повечето партии в Народното събрание, които в края на м.г. гласуваха почти единодушно внесената от правосъдния министър стратегия за реформата, което пък бе отчетено като много насърчителен знак в мониторинговия доклад на Европейската комисия.

Към днешна дата обаче одобрените от правителството и премиера Борисов идеи се ограничават до реформа на ВСС, но не и на прокуратурата, която продължава да функционира по сталински модел с недосегаем началник, който е “господар” на всички подчинени му прокурори. В сегашната ситуация главният прокурор до голяма степен се възприема като “началник” и на ВСС, а напоследък се изявява и като близък съветник и ментор на премиера.

За момента не е ясно дали ще бъде формирано конституционно мнозинство в парламента за промените в конституцията, които правителството ще внесе, но предположенията са, че БСП и ДПС може да ги подкрепят. За сметка на това е сигурно, че засега нито ГЕРБ, нито ДПС и БСП имат интерес да пипат прокуратурата.

В четвъртък, когато обяви на пресконференция заявката за промени в основния закон и смяна на ВСС, министър-председателят каза, че тези предложения са съгласувани с главния прокурор. Сотир Цацаров коментира в петък, че е важно предложенията да бъдат изложени в “написан вид, защото едно е казаното, съвсем друго е самите конкретни текстове на проектозакон за изменение на конституцията да бъдат видени, тоест, да ни бъдат представени. Разбира се, тогава ще може съвсем конкретно и ясно да се коментира”.

“Но за момента това, което мога да кажа, включително и проведения сутринта преди обявяването публично на тези идеи разговор с министър-председателя, с министъра на правосъдието, с председателя на НС, е, че моето отношение е положително”, каза Цацаров по време на посещението си във Велико Търново.

Депутатът от ДПС Четин Казак каза пред БНР, че другата седмица депутатите от партията ще обсъдят инициативата на премиера и правосъдния министър за конституционни промени.

“Имаме и препоръки, и очаквания от Европейската комисия, така че не случайно беше подкрепена широко и в парламента актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа и от ДПС. Винаги сме имали принципната и категорична позиция да участваме конструктивно във всички дебати и във всички усилия за продължаване на съдебната реформа, за превръщане на съдебната система в истинска европейска ефективно работеща система”, коментара той.

“Нека да видим конкретните параметри на предлаганата реформа, нека да се проведат тези консултации, които бяха анонсирани, да видим конкретно какво се предлага. Знаете, че вече има два представени законопроекта за изменение на Закона за съдебната власт – от АБВ и от ГЕРБ”, каза Четин Казак.

“Нека управляващата коалиция да изчисти позициите си, да видим какво предлага конкретно и тогава да изразим нашето становище”, допълни той по повод шизофренната ситуация, в която изпадна ГЕРБ, чиито депутати внесоха свой проект за промени в съдебния закон, с който бламираха правосъдния министър, а преди ден Борисов каза, че този проект ще бъде оттеглен и всички усилия ще се фокусират върху предложенията на правителството.

Четин Казак е на мнение, че подобряването на работата на съдебната система не може да се ограничи само с промени във Висшия съдебен съвет. Той добави, че ще очаква от инициаторите на промените обществото да бъде убедено в това какъв реален напредък ще се получи.