Председателят на Европейския съвет Доналд Дуск е предложил на България да представи допълнителните искания на страната ни за подпомагане с финансов, човешки и технически ресурс заради мигрантския натиск. Туск е провел телефонен разговор с българския премиер Бойко Борисов по своя инициатива, за да обсъдят срещата на лидерите на ЕС в Братислава на 16 септември.

Туск е посочил също, че при дискусиите в словашката столица ще настоява да се стигне и до обединена позиция за подкрепа на българската държава, която като външна граница на ЕС в момента предотвратява разрастването на мигрантската криза, съобщиха от правителствената пресслужба.

Основната тема на срещата ще бъде търсенето на европейско решение на мигрантската криза, като премиерът Бойко Борисов вече заяви, че вижда изходът от ситуацията в задействането на споразумението с Турция, което обаче минава през визови отстъпки за Анкара, които засега не се подкрепят от всички страни членки.

България нееднократно се обявяваше за европейско отношение, каквото получават Гърция и Италия като външни граници на ЕС. След срещата му с германския канцлер Ангела Меркел миналата седмица стана ясно, че Борисов е поставил и конкретни искания – членство в Шенген и еврозоната, както и допълнителна помощ за охрана на границите.

Пред Туск Борисов е потвърдил и позицията си, че “държавите от ЕС и Турция трябва взаимно да разберат проблемите си и всички страни солидарно да положат усилия за изпълнение на постигнатите до момента договорености и поети ангажименти”.

 

Борисов и Туск са отбелязали, че изпълнението на споразумението с Турция от март е в основата на партньорските отношения между ЕС и Турция.

Борисов да продължи с “дипломатическата активност”

Туск от своя страна поздравил премиера за “активната дипломация, проявена при срещите в Турция и в Германия като допълнил, че този подход следва да продължи и занапред”, съобщиха още от Министерския съвет.

Борисов лично го е запознал с проведените разговори в Турция с президента Ердоган и с министър-председателя Йълдъръм, както и с обсъжданията в по-широк формат, на които домакин беше канцлерът на Германия Ангела Меркел. Освен това е представил актуалната ситуация по българските граници, както и действията, които страната ни предприема, за да ограничи навлизането на нелегални мигранти на територията на Европейския съюз.

“Лично съм убеден в думите Ви и съм готов да съдействам и помогна, за да се постигнат практически резултати. За нас България е важен партньор и разчитаме на Вашата преценка като министър-председател“, заявил в разговора Туск.

Двамата са обсъдили възможността за визита на Доналд Туск в България, при която заедно да посетят границата.

Заради подкрепата си към исканията на Анкара Борисов е силно критикуван и от ляво, и от дясно в България. БСП го обяви за “говорител на турския рекет срещу ЕС”, а от ДСБ коментираха, че “националният интерес изключва двустранни договорки с Турция и куриерската роля на Борисов”.

Митов: премиерът предприе стъпки към Турция, за да пази границата

Външният министър Даниел Митов в сряда обясни визитата на премиера в Турция и позицията му за облекчаване на визовия режим с Анкара с това, че “така се пази европейската граница”.

“По никакъв начин България не е правила друго, освен да защитава ЕС и общата европейска миграционна политика, но в същия момент не можем да си позволим да не обръщаме внимание на рисковете както в двустранен план, така и в рамките на ЕС. Не може премиерът да бъде критикуван за активен двустранен диалог с Република Турция”, коментира Митов пред БНТ.

Той уточни обаче, че българската позиция е, че ЕС трябва да пази съвместно външните си граници и самостоятелният подход не работи.