Незабавно правителството да защити максимално интереса на България относно отправените от “Газпром” към Еврокомисията предложения за предприемане на мерки за по-пазарно поведение в България и още седем държави от ЕС, които към момента са силно зависими от доставките на руски газ. Това призоваха във вторник от “Нова република” и “Да, България”, докато от Реформаторския блок смятат, че президентът и служебният кабинет не трябва да прибързват, а да изчакат сформирането на новия парламент и той да вземе позиция.
На 13 март Европейската комисия даде седемседмичен срок на България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Унгария и Словакия да предоставят своите становища по ангажиментите на “Газпром”, които компанията поема, за да избегне огромни санкции за нарушаване на европейските правила на конкуренцията. Офертата на руския концерн предвижда възможност за предоговаряне на цената на неговата суровина, когато европейските референтни стойности на газа паднат под тарифата на “Газпром” в съответната държава. Също така компанията се отказва от правото си да забранява на страните да търгуват с останали им свободни и неизползвани количества руско синьо гориво, а операторите ще си върнат контрола върху мрежите.
От “Нова Република” и “Да, България” изчислиха, че с помощта на Еврокомисията и постигнатите от нея отстъпки от “Газпром” цената на руския газ у нас може да падне наполовина.
Според “Нова република” в поисканата от Брюксел позиция по ангажиментите на “Газпром” служебното правителство трябва да поиска от Брюксел да постави като условие пред концерна за прекратяване на антимонополното дело въвеждането на единна цена на газа за целия Европейски съюз с разлика само в транзитните такси.
“Нова република”: България да иска единна цена на газа в ЕС
“Много е важно България да настоява за една и съща цена, по която да се продава природен газ на всички страни в Европа и цената да бъде такава, каквато е цената в Западна Европа. Спадът за нас ще бъде с до 50%. Това са милиони евро по-малко всяка година”, заяви говорителят на “Нова република” Трайчо Трайков. По думите му така България ще види истинските ползи от европейската солидарност.
Той определи като нахалноо предложението на “Газпром“ да не търси обезщетения от българските си партньори заради прекратяването на газовия проект”Южен поток“.
“Очевидно “Газпром” разчита на кратка памет, но ние помним – “Южен поток“ беше прекратен едностранно от президента Путин и то от Анкара”, заяви Трайков.
“Има и защо да се притесняваме дали служебното правителство ще защити енергийния ни интерес. Ако хората в Министерството на енергетиката не се считат за достатъчно компетентни, трябва да извикат експерти, независимо дали са в това правителство или не, защото това е тема от национална значимост”, каза още той.
Поевтиняването на газа ще ускори растежа с 1%
Мартин Димитров даде на правителството срок от една седмица за защита на интереса на България. Той каза, че намаляването цената на газа ще бъде мощен стимул за икономиката.
“Ще имаме 1% ръст, а този процент за нас ще гарантира по-висок икономически растеж. Ще привлече нови индустрии в България, ще създаде хиляди нови и добре платени работни места. Когато 28 страни преговарят, има много по-голям шанс, отколкото ако преговаря само България. Това може да бъде договорено днес, утре ще бъде късно”, допълни Димитров.
От “Да, България” заявиха, че страната ни получава възможност да извлече максимални ползи от очертаващата се сделка между “Газпром” и Брюксел.
“С оглед на това, че цените на руския природен газ за България са с 40% по-високи от тези за Германия, “Да, България!” смята, че санкцията на антимонополния орган на EК засяга както бъдещето на българската енергетика, икономика и бюджет, така и външната политика, тъй като доставките на енергосуровини се използват и като инструмент за оказване на руски политически натиск”, пише в позиция на движението.
“Да, България”: Губеща е само мафията
“Губеща ще бъде само мафията, за която газовият монопол на “Газпром” значи комисиони и влияние. За Русия ЕС няма алтернатива като най-големият пазар на руския газ”, смятат от “Да, България”.
Движението допълва, че нито едно българско правителство в последните години не успя да отстои и защити българския национален интерес в преговорите за доставки на руски природен газ за България. Резултатът от това е, че руската компания “Газпром” беше оставена да бъде единственият безалтернативен доставчик за България вече 27 години – за разлика от повечето европейски страни. “Да извадим мафията от енергетиката”, призовават от “Да, България”.
От Коалицията “Реформаторски блок-Глас народен” също се обявиха за намаляване цената на руския газ, но смятат, че президентът и служебният премиер не трябва да не прибързват с позицията си, а да изчакат сформирането на новия парламент. Не е ясно обаче защо е необходимо това, при положение, че позицията се иска от правителството, а редовен кабинет не се очертава да се сформира в следващите седем седмици, които са срокът за българската позиция по офертата на “Газпром”.
РБ: Енергийните сделки на БСП носят годишна загуба от 5 млрд. лв.
“Десетилетия наред енергийните сделки на БСП носят загуба за България по 5 милиарда лева годишно. Споразумението между Европейската комисия и “Газпром” от вчера извади на светло това, за което сигнализираме от години – а именно, че БСП дава на тепсия българския държавен интерес на Русия чрез енергийните проекти. Резултатът от търговията с интереса и енергийната независимост на страната ни е, че българските граждани плащат 40 % по-висока цена за газа от пазарната в Европа. Нека Корнелия Нинова сега публично обясни защо цената, която българите сме плащали за газа, изведнъж се оказа, че може да бъде намалена почти наполовина, както стана ясно от изявленията на “Газпром” и ЕК вчера”, посочват от РБ-Глас народен.
Коалицията настоява прокуратурата да предприеме разследване за виновните за нарушаването на държавния интерес на България в сектора на енергетиката в последните 27 години, да оповести истината за “енергийното КТБ” АЕЦ “Белене”, да освети с колко е ощетен държавният интерес по енергийните проекти от т.нар. Голям шлем, гордост за БСП.
Единствената гаранция за запазване на интереса на българските потребители от игрите на руските енергийни олигарси и българските им касички е членството на България в ЕС и активната политика на България за запазване на националния ни интерес в енергетиката, заявяват от РБ – Глас народен.
Ведомството анализира офертата на “Газпром”
От Министерството на енергетиката съобщиха, че заедно с газовите дружества се запознават с отправените от “Газпром” към ЕК предложения и биха искали да са сигурни, че обявените ангажименти действително ще отстранят всички съмнения на Европейската комисия за извършени нарушения от страната на концерна.
Ведомството посочва, че обявената от Брюксел процедура на предстоящите консултации дава две възможности. Едната е Европейската комисия да приеме предложенията, направени от “Газпром”, така, както те са формулирани в момента. Другият вариант е обявените мерки да бъдат изменени, ако постъпят съответни предложения от заинтересованите държави.
Засега не е ясно дали София ще има допълнителни претенции към вече обявените от “Газпром” предложения.
Българската страна си запазва правото допълнително да коментира финалния вариант на ангажиментите, които “Газпром“ предлага да поеме, посочиха от Министерството на енергетиката.
Енергетиката – приоритет на българското европредседателство
По-късно през деня зам.-министърът на енергетиката Константин Делисивков заяви, че приоритет на страната ни е изграждането на Европейския енергиен съюз и енергетиката ще е приоритет на българското председателство на Евросъюза през 2018 г. Той обяви това на заседание на специализираната комисия “Енергетика“ към Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).
В национален контекст се разглежда и въпросът за енергийната сигурност и уязвимостта на Югоизточна Европа по отношение на енергийните доставки, допълни Делисивков, цитиран от пресцентъра на енергийното министерство.
Енергийният съюз, ключов политически приоритет на комисията „Юнкер“, се фокусира върху енергийната сигурност и либерализацията на пазара. Подобряването на енергийната ефективност ще окаже положително въздействие върху икономическото развитие, заетостта и ще повиши конкурентоспособността на индустрията, допълни заместник-министърът.