Върховният административен съд (ВАС) отмени лимитите на болниците, с които им бе наложено ограничение да работят с твърди бюджети между 90% и 95% от миналогодишните си разходи. Съдът спря действието на разпоредби от постановлението на Министерския съвет, с които се налагат ограниченията на болниците, до окончателното си произнасяне по казуса. Определението на съда обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано от Министерския съвет в седемдневен срок.
Лимитите на болниците бяха атакувани пред съда от Центъра за защита правата в здравеопазването и Сдружението на частните болници, а по-късно от БСП също обявиха, че ще се присъединят към жалбата им, тъй като освен всичко друго решението, с което НЗОК е одобрила бюджетите на болниците, е взето без необходимото по закон мнозинство.
При окончателно определение на съда да спре действието на разпоредбите, засягащи лимитите, това означава, че здравната каса ще трябва да плаща на болниците цялата отчетена от тях дейност през годината, коментира пред Mediapool д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Иначе заседанието по делото е насрочено чак за март 2016 година, когато въпросното постановление на Министерския съвет вече ще е с изтекъл срок и ще действат други правила.
От ЦЗПЗ посочват, че ВАС още не се е произнесъл окончателно за миналогодишното постановление на кабинета за болничните лимити, което вече не съществува в правния мир и е заменено от тазгодишното. Според центъра това означава, че постановленията на кабинета не подлежат на съдебен контрол, нищо че в конституцията пише обратното.
Все пак в жалбата си организациите са настояли да бъде спряно действието на определени разпоредби до окончателното произнасяне и съдът го е направил.
Съдът не за първи път отменя лимитите за болниците, а практиката показва, че болници, които съдят касата за неизплатени суми, печелят делата.
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) още в първите месеци на годината влезе в преразход с плащанията си към болниците и, ако бъде принудена да им плаща цялата отчетена от тях дейност през остатъка от годината, се очертава сериозен дефицит в бюджета й и дори актуализация.
Новата методика, по която касата плаща на болниците, срещна сериозен отпор от страна на част от лечебните заведения – основно общински и частни – заради наложените финансови рестрикции.
Здравният министър Петър Москов вече многократно коментира, че методиката е несъвършена, но е единственият начин да бъде “изхранена” съществуващата мрежа от болници докато не влязат в сила подготвяните от него нови правила. Сред предложенията на Москов в Закона за лечебните заведения е в градовете със свръхпредлагане на медицински услуги НЗОК да отсява с кои болници да работи по определени критерии.