Столична община иска чрез законодателни промени да получи правото на собственост върху сгради-паметници на културата, които са в лошо състояние, а собствениците им не ги ремонтират, въпреки че имат финансова възможност. Това съобщи председателят на групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет Малина Едрева, цитирана от БНР.

Тя каза, че идеята ще бъде обсъдена през тази година и ще бъде потърсена подкрепа от страна на депутатите от ГЕРБ в Народното събрание.

Като пример за паметници на културата, чийто собственици не ги поддържат, зам.-кметът Тодор Чобанов даде къщата на Яворов, къщата на Фингов и Захарна фабрика.

“Тук не става дума за хора, които са наследили тези имоти от своите прадеди или са им били реституирани, които просто нямат пари, защото по-често става дума за такъв вид проблеми. Тук говорим за фирми, за инвестиционни компании, за групи с възможности, които би следвало да бъдат пример за обществото“, каза Чобанов.

“Вече са факт от последните дни нови глоби, които ще ги оповестим при първа подходяща възможност. Става дума за налагане на максималната санкция от 100 000 лева на собствениците на някои такива сгради“, каза Чобанов.

Друго предложение на Столична община е собственикът на сграда-паметник на културата да може да сключва и договор с общината, за да бъде ремонтирана със средства от различни фондове. После обаче обектът ще бъде предоставен за ползване за обществени цели.

Заради тежките и тромави процедури за реновирането им, много сгради паметници на културата в цялата страна са оставени да се рушат. Много често пък собствениците предпочитат да ги съборят и изградят наново, отколкото да ги възстановят, което е причина за гражданско недоволство. В последната година граждански протести имаше в защита на “Къщата с Ягодите“ в София и тютюневия склад в Пловдив.

В началото на тази година бяха внесени промени в Закона за културното наследство, целящи да облекчат процедурите чрез създаването на регионални звена на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Около тях обаче също има спорове доколко ще спомогнат за опазване на паметниците на културата, тъй като според експерти 80 на сто от внасяните за съгласуване проекти се опитват да заобиколят режима на опазване.

Министерството на културата обеща да съдейства за дигитализацията на регистъра и архивите за културното наследство, като това трябва да се извърши в партньорство с общините.