Следователят Бойко Атанасов, добил известност като единствен публичен критик на статуквото в прокуратурата и нейния началник Сотир Цацаров, отново се кандидатира за ръководител на едно от най-ключовите звена в държавното обвинение – Софийската градска прокуратура (СГП). Досегашният градски прокурор на София Христо Динев изненадващо подаде оставка в края на май, когато по план трябваше да започне европейският одит на българската прокуратура.
Според обвинители именно градската прокуратура е институцията, на която са подсъдни всички дела срещу магистрати и лица с имунитет, а доста преди официалното оттегляне на Динев СГП е се ръководи де факто от зам.-градския прокурор Емилия Русинова, която и стана изпълняващ длъжността ръководител по предложение на Цацаров. Русинова сега се кандидатира за редовен шеф на градската прокуратура.
В този смисъл състезанието за поста е с предизвестен финал, но пък ако някой беше търсил две фигури, въплъщаващи статуквото и неговия противник, едва ли щеше да намери по-подходящи кандидати от Русинова и Атанасов.
Бойко Атанасов обяви в серия интервюта и публични изяви, че в столичното следствие съществува “шпицкоманда” от магистрати под контрола на Цацаров, които решават делата според указанията на висшестоящите. Той казва, че Софийската градска прокуратура е незаконно превърната придатък към главния прокурор.
Емилия Русинова залага на добрите отношения, които има със своите колеги в прокуратурата и добрия ръководен екип, който смята да изгради.
“Поне 50% от градската прокуратура е на главния прокурор. Под негова пряка юрисдикция е звеното за разследване на корупцията по върховете на властта, където потънаха много дела, включително някои, по които съм работил и аз”, каза Бойко Атанасов пред Mediapool. Той даде за пример делото срещу велинградския прокурор Асен Василев за обсебване на 21 кафе- машини, което трябваше да бъде внесено в съда още през 2013 година, но това не се е случило.
Според Атанасов прокурорското звено за борба с корупцията в градската прокуратура е незаконно, а там работят само командировани прокурори, които са избрани по неясни критерии. Преди няколко месеца Mediapool осъди прокуратурата, за да обясни критерии си за подбор на тези прокурори. От отговора се разбра, че критериите не само са неясни, но изобщо няма такива.
“С една заповед главният прокурор си е присвоил права да ръководи това звено, което е в градската прокуратура”, допълни Атанасов. Той обясни, че би направил цялостната ревизия на тази прокуратура, ако бъде избран, но допълни, че най-вероятно няма да бъде избран.
Според него има нужда да се провери още какво е направено по всички сигнали за нарушения срещу прокурори. Той смята, че те са били покривани с години. Атанасов допълни, че всяка сряда главният прокурор и неговият заместник Борислав Сарафов ходят на оперативки при премиера, което дава повод за притеснения за разделението на властите в държавата. В същото време срещу корупцията по върховете на властта не се работи, смята Бойко Атанасов.
Това е четвъртият пореден опит на следователя да оглави градската прокуратура.
Преди два дни етичната комисия на прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет прекрати проверката по твърденията на следовател Атанасов за “шпицкомандата” в прокуратурата. Изводът на проверяващите бе, че това са непроверими твърдения на магистрата, а Сотир Цацаров дори не беше извикан за обяснения.
Другият кандидат за градски прокурор Емилия Русинова говори най-вече за нуждата от утвърждаване на екипната работа, от изграждането на спокойна атмосфера и добри взаимоотношения между хората. Русинова не е мотивирана от израстването в кариерата, а от подобряването на работата в СГП, пише в концепцията ѝ.
Тя смята да пришпори прокурорите да решат бързо забавените разследвания, по които има риск от изтичане на давностните срокове. Тя признава за проблема с липсата на резултати по делата за корупция и бавния напредък. Нейният отговор е организиране на “регулярни срещи за уеднаквяване на практиката по идентични дела”.