Софийският градски съд (СГС) е прекратил и върнал на прокуратурата делото срещу бившия зам.-председател на парламента и ДПС Христо Бисеров. “Изложените в обвинителния акт обстоятелства са недостатъчни, за да очертаят в пълнота рамката на обвинението”, се посочва в разпореждането на съдебния състав, председателстван от Снежина Колева, съобщиха от СГС.

Оттам не уточняват какви са нарушенията в обвинителния акт.

Определението на съдия Колева може да бъде протестирано пред Софийския апелативен съд в седемдневен срок.

Делото срещу Бисеров бе внесено от прокуратурата в съда в началото на април. Макар че първоначалното обвинение срещу бившия депутат и доведения му син Ивайло Главинков да беше за пране на пари, повдигнатото му обвинение е за три други умишлени престъпления – неплатени данъци в особено големи размери (близо 26 000 лева), нарушаване на валутния закон с недекларирани сделки с валутни ценности и за това, че не е декларирал пред Сметната палата пари по сметки в Швейцария.

Според прокуратурата през 2012 г. в писмена декларация, подадена пред Сметната палата, бившият зам.-председател на Народното събрание е скрил наличието на сметки в швейцарска банка, както и за това, че в през същата година е извършил финансови операции с имущество (314 529 щатски долара и 117 192 евро), за което е знаел или предполагал, че е придобито чрез престъпление.

Христо Бисеров е оставен на свобода срещу парична гаранция от 25 000 лева. Той няма право да напуска страната.

Наблюдаващ прокурор по делото “Бисеров” е Боряна Бецова, която отказа да образува дело срещу срещу депутата от ДПС Делян Пеевски по сигнал на “Протестна мрежа”. Малко по-късно тя образува проверка срещу авторите на сигнала срещу Пеевски.

Преди седмица стана ясно, че СГС е запорирал имущество за над 1.26 млн. лв. на Бисеров по искане на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), които са поискали запор на имущество и на Ивайло Главинков.

Както коментира тогава шефът на КОНПИ Пламен Георгиев, случаят с бившия депутат и доведения му син много приличал на пране на пари. Според него Бисеров и Главинков притежават огромни суми с неустановен произход. Те имат три месеца, за да представят на Комисията за конфискация документи за законността на доходите си.

Към момента не е ясно какво се случва с разследването срещу Бисеров и Главинков за пране на пари, което според прокуратурата е свързано с ВЕИ-бизнеса на двамата.