Патриотичният фронт (ПФ) внесе в четвъртък два законопроекта в парламента – за въоръжените сили и за резерва, с които се цели връщането на задължителната военна повинност.
Наред с дострояването на оградата по българо-турската граница, това бе един от основните предизборни ангажименти на коалицията.
“Тези законови промени бяха подготвени в продължение на 5 – 6 месеца. Още през март бяха направени социологически проучвания по темата, която касае тези законопроекти, а именно наборната военна служба. Социологията категорично показа, че 61% от българските граждани са за възстановяване на наборната военна служба, а 71% са за възстановяване на трудова повинност, под формата на военна служба за онази част от населението, които са неграмотни”, обясни лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
По повод основния контрааргумент, че връщането на казармата е невъзможно заради непосилната за държавата финансова издръжка на наборниците, колегата му от НФСБ Валери Симеонов пресметна, че ставало дума за под 100 млн. лв. годишно.
“А какво ще струва на България, ако се създаде военна ситуация, да мобилизира младите хора за изпълнение на конституцията – защитата на страната? Първо, доказано е, че минимум 4 месеца са необходими за подготовката на един младеж, за да може той да изпълнява воински задължения. При една военна ситуация няма да имаме такова време”, коментира Каракачанов.
Според сметките му месечната издръжка на един наборен военнослужещ ще излиза по 400 лв., докато разходите за кадровите военни в момента са 1200 лв. Идеите на “патриотите” предвиждат още службата да продължава 6 месеца за навършилите 19 години и двойно повече за тези, които имат някакви религиозни съображения и не могат да носят оръжие или са неграмотни.
“В тази алтернативна военна служба, освен воински умения, могат да наваксат образователни пропуски или да усвоят някоя полезна професия”, изясни “патриотичното” хрумване Каракачанов, добавяйки, че с колегите му предлагат в казармата да могат да влизат и жени, но на доброволен принцип.
“Всички помним, когато през 2008 г. се излезе с аргумента, че трябва да бъде премахната наборната военна служба, защото ще направим малка, професионална армия, добре обучена, модерно въоръжена и добре заплатена. Оказа се, че за тези 8 години това не се случи”, каза още лидерът на ВМРО.
По думите му в момента се наблюдавал парадоксът, че в армията постъпвали предимно хора, които не могат да си намерят друга работа. Каракачанов определи премахването на казармата, като “абсолютно прибързано – без да се отчитат условията на рискове, които съществуват за националната сигурност на България, без да се изработи плавен модел, при който да се премине плавно от наборна към кадрова военна служба”.
Въпреки че от ГЕРБ и останалите партии, подкрепящи правителството, нееднократно отхвърлиха възможността за връщането на военната повинност, Валери Симеонов е убеден, че от най-голямата партия в управлението ще отстъпят. “Патриотите” предлагат още началната военна подготовка да стане задължителна в средните училища.