Очакваше се до Коледа да има вече синдици в КТБ, което не се случи. Това коментира проф. Огнян Герджиков, според когото промените в Закона за банковата несъстоятелност, с които се предвижда вкарване на временни синдици в банката е адекватен ход на управляващите. Пред БНР той каза, че е очаквал Върховният административен съд да придвижи по-бързо делото “КТБ”, “но в съдебната система нещата вървят бавно”.
Той напомни, че производството по несъстоятелност е “бавно в световен мащаб” и “не може да приключи за месец, два-три”.
“Много по-важно е максимално да се съхрани т.нар. “маса на несъстоятелността на банката”, или иначе казано, имуществото на банката. Искове да се водят за атакуване на сделки, които са довели до намаляване на масата на несъстоятелността. Това нещо може да го прави един синдик. Идеята е по-бързо да влязат синдици в банката. Квесторите са с “вързани ръце”, образно казано. Те са едни кучета, които пазят никой да не пипа вътре, но те не могат да направят нищо положително”, каза бившият председател на 39-ото Народно събрание.
По думите му “стопяването“ на активите в КТБ е пресилено изказване: “Това, че се стопява масата, звучи политически много заангажирано и отговорно, но, струва ми се, стопяване на маса – няма. Поне от информацията, която аз имам. Правят се периодични баланси. От тези баланси някои правят грешни изводи. Не съм категоричен, защото това са неща, които знам от втора ръка. Така че, струва ми се, че е малко пресилено да се казва, че се стопяват активите на банката. Квесторите са достатъчно наясно, че са под лъчите на прожекторите и едва ли биха си позволили да правят нередни неща”.
Той прогнозира, че съдът няма да върне лиценза на КТБ.
Проф. Герджиков посочи като “основен проблем” това, че “банките сами избират регистрираните одитори, които да ги проверяват, и затова те могат да си избират такива, които да казват, че “всичко е наред”. Според него трябва да има повече държавен контрол при избора на професионалните одитори на банките: “Докладите на регистрираните одитори са правени лековато, а Банковият надзор не си е правил труда да направи на свой ред проверка, предоверил се е на тези одитори, които са били удобни за КТБ. Проблемът е, че самата банка си избира одиторите”.
Според него казусът “КТБ” е показал, че има пробойни в законодателството – например, че “твърде дълго време една банка стои в безтегловно състояние, което не бива да се допуска най-вече с оглед на интересите на кредиторите”.
Освен въвеждането на временни синдици в КТБ, друго добро предложение е “оспорването на акта на Централната банка за отнемане на лиценза на банката да не спира производството по несъстоятелност, т.е. да има незабавно действие, нещо, което като правна техника е известно”.