От средата на август Цветанка Гетова отново е шеф на Варненската районна прокуратура, потвърди говорителката на местната прокуратура пред Mediapool. За по-малко от една година срещу прокурор Гетова бяха образувани две дисциплинарки за тежки провинения. И двете производства бяха инициирани от главния прокурор Сотир Цацаров. Връщането ѝ на ръководна позиция е показателно как отговорните институции действат при подобни случаи.

В края на миналата година срещу Цветанка Гетова и нейната заместничка Милена Даскалова бе образувано дисциплинарно производство по обвинения за изключително тежко нарушение – оказване на натиск върху жена, която се оплаква от заплаха за убийство.

Случаят е от 11 декември миналата година и бе оповестен от пресцентъра на държавното обвинение. Около 17 часа този ден жена е подала сигнал в Първо РПУ във Варна, че мъжът, с когото живеела от години на семейни начала, е отправил закана с убийство. Той е бил осъждан за убийството на първата си съпруга.

Разследващ полицай е уведомил районната прокуратура в града. Шефката на прокуратурата Цветанка Гетова е изпратила в полицията дежурния прокурор,  като му указала да участва в разпита на пострадалата. По-късно самата Гетова и заместничката ѝ Милена Даскалова също отишли в Първо РПУ.

Те се осведомили за разследването и веднага след това влезли в стаята, където се провеждал разпитът на жената. Двете прокурорки прочели протокола от разпита и съобщили на дежурния прокурор и разследващия полицай, че не виждат престъпление. Дежурният прокурор отговорил, че разпитът все още не е приключил и предстои установяването на тези обстоятелства. Това провокирало Гетова и Даскалова и те да започнат да задават въпроси на жената.

“Даскалова си позволила да каже, че ако този мъж я удари, може да я остави “залепена като гербова марка”, съобщиха от пресслужбата на прокуратурата.

След въпросите и този коментар Гетова и Даскалова разпоредили на разследващия полицай и на дежурния прокурор да напуснат кабинета.

“Когато останали насаме със свидетелката, Даскалова ѝ заявила, че с подадената жалба може да вкара в затвора мъжа, от когото се оплаква, а “той имал достатъчно хора и познати”, както и че не това е начинът да се защити, защото заплашилият я може да продължи да я тормози. Позволила си и препоръка към свидетелката да размисли много добре и по-спокойно дали да подава сигнал срещу него”, казват от прокуратурата.

При тези думи жената попитала дали може да оттегли жалбата си. Получила утвърдителен отговор от Даскалова, след което двете с Гетова позволили на разследващия полицай и дежурния прокурор да продължат с разпита. На следващия ден свидетелката наистина оттеглила жалбата си, обяснявайки, че действала под силна емоция.

За този случай Цацаров поиска ВСС да уволни дисциплинарно двете прокурорки.

На 13 април тази година главният прокурор сезира ВСС за ново провинение на Гетова и Даскалова. Този път те решили да отидат със служебна кола във варненско заведение. Въпреки че това се случва в работно време – малко след 13.30 часа, двете си поръчали солидно количество алкохол и така и не се върнали на работа.

Два часа по-късно в заведението са отишли обвинители от апелативната прокуратура и окръжната прокуратура във Варна, за да извършат проверка на подаден сигнал, че “прокурори на ръководни позиции употребяват алкохол в работно време извън прокуратурата”. В този момент Гетова и Даскалова все още консумирали поръчките си.

“Снети са обяснения от сервитьорите в ресторанта и е изискан касов бон за консумираните от Гетова и Даскалова храни и напитки. В хода на проверката било установено, че до 15.30 часа прокурорите Гетова и Даскалова са поръчали и консумирали 5 поръчки ракия “Бургас 63”, 1 ракия “Бургаска мускатова”, 2 поръчки уиски “Джак Даниелс”. Поръчали и консумирали са още 2 бири “Туборг” и 1 минерална вода”, съобщиха от държавното обвинение в четвъртък.

Въпреки присъствието на апелативните прокурори, Гетова и Даскалова невъзмутимо си поръчали по още една бира и продължили с дългия си обяд до около 21.00 часа.

Тогава Цацаров обяви, че подчинените му грубо са нарушили “утвърдените в обществото разбирания за благоприличие, висок морал и почтеност”, както и Правилника за вътрешния трудов ред във Варненската районна прокуратура.

Около месец след оповестяването на запоя Цветанка Гетова бе отпратена за назидание от Варна във Видин за срок от три месеца. Нейната приятелка отиде за същия срок в Монтана и същото като шефката си също се върна във Варна. В Северозападна България двете трябваше да поработят като редови прокурори. В средата на август командировката им изтече и те се прибраха във Варна.

Как се стига до тази ситуация

Законът за съдебната власт дава възможност на ВСС да отстранява магистрати от ръководна  позиция или длъжност, ако те са обвиняеми за извършено престъпление. Въпреки че прокуратурата съобщи за оказания недопустим натиск върху заплашваната жена от Варна, досъдебно производство срещу двете прокурорки явно не е било образувано. А случаят поразително прилича на престъпление срещу правосъдието.

По този повод чл. 288 от Наказателния кодекс гласи: “Орган на властта, който пропусне да изпълни своевременно длъжностите, които му налага службата относно наказателно преследване, или по друг начин осуети такова преследване с цел да избави другиго от наказание, което му се следва по закон, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години”.

Образуването на дело срещу Гетова и Даскалова за подобно престъпление задължително води до отстраняване от длъжност.

Ако се приеме, че прокуратурата не е била сигурна в информацията, която дава на обществото и няма достатъчно данни за дело, то казусът можеше да се подхване по-бързо от Прокурорската колегия на ВСС.

Според Закона за съдебната власт Прокурорската колегия е длъжна да приключва дисциплинарните производства за срок от три месеца. Ако случаят е изключително заплетен, това трябва да се случва за шест месеца. Сотир Цацаров поиска уволнението на двете прокурорки за натиска върху свидетелката на 29 март тази година. Трите месеца изтекоха в края на юни, а решение все още не е взето.

Извън тези възможности главният прокурор няма как да реши въпроса с командироването на двете в различни краища на страната. След промените в съдебния закон магистрат може да бъде командирован против волята му за не повече от три месеца в рамките на една година.