Десет дни отсрочка е поискала работната група, която разглежда спорния концесионен договор за ски зоната в Банско, съобщи екоминистърът Ивелина Василева във вторник. Предложението трябваше да е готово до 15 февруари и да бъде внесено за обсъждане в Министерския съвет.
Проверката на работна група към МС върху изпълнението на концесията върви паралелно с прокурорско разследване, което се е натъкнало на сериозни нарушения в ски зоната над Банско, обявиха от екокоалицията “За да остане природа в България”.
Работната група, включваща експерти на министерствата на околната среда и водите, на туризма, на образованието, на регионалното развитие, както и на МС, трябва да предложи варианти за решаване на проблема с договора на “Юлен” за ползване на защитени територии в Пирин. В момента има разминаване между записаните в договора терени за ползване и отбелязаните в териториалния устройствен правилник на ски зоната.
Групата иска да изясни неяснотите, обхвата на концесията и нейното изпълнение, каза министър Василева.
“Разглеждат се всички елементи на договора за защита на държавния интерес”, заяви тя в отговор на Mediapool ще се търси ли повишаване на концесионните такси.
“Ще убедим еколозите с действията си, че не обслужваме олигархични интереси“, допълни Василева.
“Ще направим всичко, за да се реши този въпрос по един балансиран и разумен начин, така че да защитим националните интереси чрез прозрачност и предоставяне на информация“, обеща тя.
Василева увери, че от “Юлен” и от община Банско не е постъпило инвестиционно предложение за разширяване на ски зоната, но ако постъпи, ще се спазят законовите процедури по разглеждането и извършването на оценка за въздействието му върху околната среда.
Във връзка с плана за управление на природен парк “Пирин” тя каза, че според експертите в подобен документ не трябва да има никакви инвестиционни планове, а само режими на защита на различни територии и евентуално какво е разрешено за строителство. След това всеки конкретен инвестиционен проект ще бъде подлаган на екооценка и стриктно ще се спазва екологичното законодателство.
Прокуратурата се натъкнала на множество нарушения в ски зона Банско
Междувременно върви разследване на Окръжната прокуратурата в Благоевград, което е установило редица съоръжения, които или са били изградени без съгласувателни документи по Закона за опазване на околната среда и Закона за водите, или са били използвани без разрешителни.
Сред най-фрапиращите нарушения са изграждането без разрешение от МОСВ на ски лифта от Железен мост до Платото, ски влека в м. Чалин валог, резервоара за водоснабдяване на съоръженията за изкуствен сняг в м. Бъндеришка поляна и други.
Това съобщиха от екокоалицията “За да остане природа в България”, след като са били информирани от благоевградската прокуратура за текущите резултати от разследването по сигнали за нарушения в ски зона Банско в Национален парк Пирин.
“В хода на проверките, прокуратурата се натъква на редица опити на служители в община Банско, дирекцията за национален строителен контрол и концесионера “Юлен” АД да прикрият нарушенията. Най-често общински и държавни служители са се опитвали да подведат разследващите прокурори, че изграждането на спортни съоръжения като ски пистите не е строителство по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ). Според становището на Министерството на регионалното развитие от 2004 г., прокарването на ски писти е строителство съгласно промените в ЗУТ от 2003 г. В случая, служителите не обясняват защо за един горски път с ширина 5 метра се изисква разрешително за строеж, а за ски-писти, прокарани с тежка строителна техника, достигащи ширина 100 м и засягащи сигурността и живота на хиляди скиори, не се изисква разрешително за строеж”, посочват от екокоалицията.
“Сред най-скандалните опити да се прикрият нарушенията е обяснението, които служителите на концесионера “Юлен” АД са дали пред прокуратурата на въпроса защо в м. Бъндеришка поляна без съгласието на екоминистерството е построено изкуствено езеро с обем от 15 хиляди кубически метра за водоснабдяване на инсталациите за изкуствен сняг. “Юлен” АД обяснява, че в плана на ски зоната погрешка е записано, че се предвижда резервоар от 104 кубически метра, докато според тях трябвало да бъде 104 хиляди кубически метра. В наглостта си концесионерът не съобразява обаче, че ако сегашният незаконен резервоар от 15 хил. куб. м има площ от 5.7 дка по данни на МОСВ, то хипотетичният им резервоар от 104 хиляди куб. м. би заел площ от 40 дка, което означава поливната Бъндеришка поляна да е под вода. Нещо повече, в концесионния договор изрично е посочено, че в ски-зоната се предвижда единствено поставянето на два резервоара от по 104 куб. м., които имат за цел не захранването с вода на инсталации за изкуствен сняг, а единствено водоснабдяването на туристически обекти”.
Природозащитниците очакват прокуратурата да довърши разследването за да се установи:
– Кои са всички обкети в ски-зона Банско, които са разрешени или построени, без да бъдат съгласувани с екоминистерството по реда на Закона за опазването на околната среда или Закона за защитените територии?
– Кои са длъжностните лица, за които трябва да бъде потърсена наказателна отговорност поради неоказан контрол и допускане изграждането на обекти в ски зона Банско, които не са съгласувани с екоминистерството и не са били предвидени в концесионния договор?
От Благоевградската окръжна прокуратура обаче уточниха пред Mediapool, че не става въпрос за разследване, а за предварителна проверка, която е приключила на 6 февруари с отказ да се образува досъдебно производство заради липса на данни за престъпление. Дали по време на проверката разследващите са се натъкнали на нарушения, от прокуратурата не пожелаха да коментират. Заявиха единствено, че са отделени материали за друга проверка, която е по отношение на “някои действия на длъжностни лица по случая”.
Коалицията “За да остане природа в България” призовава МС първо да предприеме мерки за възстановяване на законността в Национален парк Пирин и да потърси отговорност на виновните служители и частни дружества за незаконното развитие на ски зона Банско, с което да се гарантира, че развитието на туризма в Банско няма да продължи по този безконтролен и безочлив начин като до сега.