Продължават консултациите за промени в пенсионната система при вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин, в които участват представители на политическите партии, социалните партньори и експерти и в рамките на които трябва да бъде подготвен пакет пенсионни промени до края на март. Този вторник темата на срещата са парите за втора пенсия и възможността осигуряването за нея да става както в държавното осигуряване, така и в частните фондове.
В края на миналата година мнозинството на ГЕРБ прокара набързо спорни промени в Кодекса за социалното осигуряване, с които се даде правото на родените след 1959 година да избират дали да се осигуряват за втора пенсия в частен фонд или само в НОИ, като прехвърлянето на пари към държавното осигуряване е необратимо. Младежите, които тепърва започват работа след 1 януари тази година пък имат една година, за да посочат дали искат да се осигуряват за втора пенсия в частен фонд и ако не го направят, парите им се разпределят автоматично към НОИ без право да променят избора си до края на трудовия си живот.
Под големия обществен натиск и недоволство срещу приетите промени, управляващите склониха да ги ревизират. Миналата седмица Министерството на финансите обяви подготвяните промени. Едно от предложенията е парите за втора пенсия да отиват в държавния Сребърен фонд, ако родените след 1959 г. решат да се осигуряват само в НОИ. Сумите, преместени в Сребърния фонд, ще могат да се връщат обратно в допълнителното осигуряване при условие, че работещите променят мнението си и поискат отново да спестяват за втора пенсия.
В ревизираните от финансовото министерство текстове се предлага хората да могат да сменят частния с държавен фонд и обратното през 1 година. За последно обаче ще могат да заявят, че искат да се осигуряват за втора пенсия 5 години преди да изпълнят изискванията за пенсионна възраст и стаж.
Остава и възможността родените след 1959 г. да могат да изберат дали цялата им вноска за пенсия да отива в НОИ или 5% от осигурителния им доход да продължи да постъпва в частен фонд. В момента решението е необратимо и работещите, предпочели този вариант, не могат повече да се осигуряват за втора пенсия.
Министерството предлага и връщане на служебното разпределяне към частен фонд за тепърва започващите работа, ако те направят избор в рамките на три месеца.