Главният прокурор Сотир Цацаров изля гнева си от кратките срокове за обсъждане на проекта за Закон за съдебната власт. “Правим съдебната реформа по-бързо от Октомврийската революция”, коментира шефът на държавното обвинение по време на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) в четвъртък.

Конкретният повод за изказването му бе публикуването на законопроекта от Министерството на правосъдието на 5 май (четвъртък) вечерта преди празничните дни. Обсъждането в Съвета за съдебна реформа бе насрочено за 16 май (понеделник). За тези 10 дни ВСС трябва да обсъди огромния проект и да излезе с позиция по темата.

Дебатът по закона бе насрочен за четвъртък като извънредна точка в дневния ред, но ВСС се сблъска с твърде натоварения си график. Сотир Цацаров обясни, че е твърде “несериозно” да се дава толкова бързо позиция по толкова важен въпрос. Законопроектът предвижда частична децентрализация на държавното обвинение и демократизация на управлението на съдилищата.

Главният прокурор обясни, че не може 9.28 часа сутринта да научава, че е внесен като извънредна точка такъв сериозен въпрос с такъв обем и с такава важност.

“Защото в понеделник имало Съвет по съдебна реформа… Ами много просто – ВСС ще отиде в сряда, а ние ще направим пленума в понеделник. Веднъж пък и някой ще се съобрази с нас, а не само ние. Трябва да направим така, че да се съобразяват с нас”, призова главният прокурор.

Той прогнозира, че правосъдното министерство няма да склони да отложи обсъждането на проекта с аргумента “няма време”. “Ако бъдем честни… наистина няма време за реформата, но такава спешност е “институционално несериозна”, обяви Цацаров.

Тогава той започна да пита КОЙ е вкарал съдебния закон за обсъждане като допълнителния дневен ред на ВСС. Оказа се, че това е неговата колежка от прокурорската колегия Юлиана Колева (бивш депутат от ГЕРБ).

“Ами тая съдебна реформа я правим по-бързо от Октомврийската революция”, констатира Цацаров.

При това доста по-бързо, ако се смята само разглеждането на сегашния законопроект за промяна на Закона съдебната власт. Революцията в Русия, която приключва с Октомврийската революция и превземането на властта от болшевиките, продължава десет месеца – от февруари до октомври.

В крайна сметка ВСС реши да обсъди закона на извънредно заседание в събота (14 май), когато е работен ден.