Парламентът одобри на първо четене внесения от “Патриотичния фронт” законопроект за забрана на забрана за облекло, покриващо лицето, станал известен като закона срещу бурките. Така т.нар. системни партии направиха пореден жест към националистите. Проектът мина без особена съпротива в парламентарните комисии и в сряда бе подкрепен в пленарната зала от 108 депутати срещу 8 “против” и нито един въздържал се. Единствените явни опоненти са ДПС и ДОСТ – двете партии, които се конкурират за гласовете на етническите турци и несъмнено ще използват въведената забрана за втвърдяване на електората си. Това, от своя страна, налива допълнително вода в мелницата на националистите.

Т.нар. дебат се ограничи до изказване на един единствен депутат в подкрепа на закона и критиките от страна на народни представители от ДПС и ДОСТ.

Според Патриотите въвежданата забрана цели да ограничи радикалния ислям, финансиран от външни фактори. Според съпредседателя на ПФ Красимир Каракаченов, който е вносител на закона, идеята е да се улесни възможността на правораздавателните органи да преследват представителите на този вид радикален ислям, които, по думите му, ходят облечени с бурки и носят дълги бради.

Предвижда се на публични места да не може да се носи облекло, скриващо напълно или частично лицето. Забраната ще важи за всички официални институции и обекти в селата и градовете, свързани с предоставянето на административни, образователни или обществени услуги, както и местата за обществен отдих, спорт, култура и комуникации.

Междувременно местни забрани бяха въведени в Пазарджик и Стара Загора, а Пловдив стана първият град в България, чийто общински съвет отхвърли внесеното от ПФ предложение.

По принцип пълното забулване на лицето, което практикуват някои мюсюлманки по света, не е характерно за България, където на някои места жените покриват само косите и раменете си с хиджаб (забрадка, кърпа, шал), а оставят лицето си открито.

Инициативите на депутати и общински съветници от ПФ да поискат въвеждане на забраната съвпадна с публично изявление на главния прокурор Сотир Цацаров в началото на април, че според него “на публични места жените не трябва да носят бурки”.

ГЕРБ и БСП обявиха, че между първо и второ четене ще променят така текстовете на закона, че ограничението да не важи за кукери, футболни фенове и участници в маскаради.

Според Тунчер Кърджалиев (ДПС) забраната за забулване на лицето не решава нито един съществен проблем. “Част от аргументите, особено пък допълнени и с придадения им акцент от страна на Министерство на правосъдието и МВР, ДАНС, а после и Главно мюфтийство, заслужават внимание. Налице са пречки за идентифициране на определено лице при закриването му. Това, макар и неубедително, е свързано с теми като национална сигурност, риск от терористични атентати, осигуряване на спокойствие и сигурност на българските граждани”, каза Кърджалиев.

Но по думите му става въпрос за бутафорен проблем, а идеите са чист популизъм. Думата взе и бившият председател на ДПС и настоящ лидер на ДОСТ Лютви Местан, според когото подкрепата за този законопроект е “поредната цена, която уж системните партии като ГЕРБ плащат на ПФ като отплата за властта”.

“Нищо не налага обсъждането и приемането на този закон. Става въпрос за политическа сделка. Която доведе до комичната ситуация отпреди малко – първоначално предложението за удължаване на работното време на Народното събрание не беше прието. И какво се случи? Спринт, към пултовете за гласуване. За да не се развали сделката. Това е комично и жалко, както комичен и жалък е целият законопроект. Не е вярно, че засяга 30 – 40 жени от Пазарджик. Много елегантен нюанс, който допуска обсъждането на този закон. Засяга десетки, стотици хиляди жени, изконни традиции и на мюсюлманите, и на християните”, заяви Местан.

По думите му проектът засяга и паметта на майка му. “И представата, с която я помня”. Той цитира “сърцеведа” Йовков и началото на разказа “По жицата”: “Че беше горещо, горещо беше, но Моканинът знаеше, че ако жените тъй отпуснат забрадките си, не жегата, а нещо друго ги мъчи”.

Юлиян Ангелов от “Патриотичния фронт” изтъкна, че това, че засега проблем няма, не значело, че трябва да се чака появата му. “Това, че има 20 или 100 жени с бурки, не значи, че трябва да изчакаме да станат 150 хиляди”, заяви депутатът.

Забраната на бурките е не е единственият “успех”, с който националистите ще могат да “помпат” електората си. Те вече успяха да наложат промени в изборния закон, с които се ограничава възможността за гласуване в чужбина.