Народното събрание обсъжда на първо четене шест законопроекта за облекчаване на правилата за провеждане на национален референдум.

Това става ден след като президентът Росен Плевнелиев внесе искането си за провеждане на всенародно допитване по изборните въпроси заедно с местния вот на 25 октомври. Държвният глава предложи на депутатите да вземат решение за насрочване на референдум с три въпроса: “Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?”, “Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?” и “Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?”.

“Задължителното гласуване няма как да преодолее корпоративния вот, но такова гласуване е необходима временна мярка, за да въведе всички граждани във вота“, коментира председателят на Народното събрание Цецка Цачева пред Нова телевизия.

Законопроектите

Три от законопроектите са на “Атака”, но водещата правна комисия ги отхвърли. Останалите три са  на партиите от управляващото мнозинство – ГЕРБ, Реформаторския блок и АБВ.

 Внесените от ГЕРБ промени предвиждат при провеждане на национално допитване на една и съща дата с местни избори, общинските избирателни комисии да изпълняват функциите по организирането на националния референдум на територията на страната. Освен това се задължава президентът да насрочва националното допитване на една и съща дата с други национални избори, ако такива предстоят в едногодишен срок от решението на Народното събрание за провеждане на референдума. На практика ГЕРБ обвързва референдумите с изборите. През тази година щe има редовни местни избори, през 2016 г. предстоят президентски, а през 2018 г. би трябвало да е редовният парламентарен вот.

Предвиден е и едномесечен срок за отстраняване на несъответствия в подписката. На партиите, коалициите от партиите и инициативните комитети се дава възможност да се регистрират като подкрепящи въпросите на референдума или като застъпници на алтернативната позиция.

От Реформаторския блок предлагат намаляване на праговете за иницииране и валидност на референдумите. Допитванията да са валидни, ако в тях са участвали половината от имащите право на глас по избирателните списъци, предвиждат внесените поправки. Сега този праг е поне толкова, колкото са участвали на последните парламентарни избори.

Предложението на реформаторите е при събрани 300 000 подписа за провеждане на национално допитване Народното събрание да е длъжно да свика референдума. Сега задължението на парламента настъпва при събрани 500 000 подписа. Събрани 150 000 подписа, а не 200 000 подписа да са достатъчни Народното събрание да обсъди дали да се проведе допитване по искания въпрос, предлагат още реформаторите.

Предложението на АБВ е референдумите да са валидни, ако в тях са участвали над 40 на сто от имащите право на глас. Предлага се подписката за иницииране на допитване пред Народното събрание да се намали от 250 000 на 150 000 подписа, а за свикване на референдум – от 500 000 на 300 000 души. Аргументът е, че това ще даде възможност и на малки партии, и на НПО-та да се организират, тъй като подписката от 500 000 е по силите само на големите партийни централи.

Цачева: Задължителното гласуване няма да преодолее корпоративния вот

“Задължителното гласуване няма как да преодолее корпоративния вот, но такова гласуване е необходима временна мярка, за да въведе всички граждани във вота. Не можем да си затваряме очите пред факта, че все по-често на последните избори гласуват само твърдите ядра. Това не е добре за стабилността на институциите, които произвеждат пряката демокрация.” Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева пред Нова телевизия в коментар за предложения референдум за изборните правила.

Тя заяви, че ГЕРБ напълно подкрепят инициативата на държавния глава и допълни, че е оптимист за неговото провеждане.

Според нея след политическите консултации се очертава подкрепа на политическите сили на идеята за допитване.

“Очакванията на гражданството като цяло е да има референдум”, обяви Цачева, позовавайки се на събраните 500 хил. подписа преди време. Намерението за въвеждане на мажоритарен избор предвижда да има смесена система на гласуване, което ще залегне в промените на изборния кодекс, каквито Цачева е убедена, че ще бъдат гласувани в Народното събрание.

“Лично аз очаквам границата за признаване валидността на допитването да бъде намалена, коментира Цачева. В момента, за да се признаят резултатите от допитването, трябва да участват над 50% от последните парламентарни избори.

Цачева заяви,че манипулирнето на вота с фалшиви адресни регистрации на едно място може да бъде прекратено и това ще стане, ако властите проявят нулева толерантност към тези практики и започнат да обезсилват такива регистрации.