Държавният резервен фонд на Оман е предприел правни действия срещу българското правителство заради краха на Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщава Ройтерс, позовавайки се на свой източник от фонда. Най-големият държавен инвестиционен фонд на Оман притежаваше дял от 30% в четвъртата по големина българска банка, чието затваряне от БНБ през юни 2014 г. предизвикана най-тежката финансова криза в страната от 1990-те години насам, припомня агенцията.

През април единият от адвокатите, които защитават интересите на мажоритарния собственик в КТБ Цветан Василев – Константин Симеонов, съобщи, че Оманският фонд е завел дело срещу България за 700 млн. евро в европейските институции заради действията на държавата срещу банката.

В информацията на Ройтерс от сряда не се споменава каква е сумата на предявения иск. “Арбитражът е заведен в европейските съдилища”, казва източникът от фонда, пожелал анонимност. “Нашите искания са да си получил инвестицията по балансова стойност, каквато е била тя в деня на затваряне на банката, заедно с лихвите,” добавя източникът, но отказва да даде повече подробности.

От българското Министерство на финансите са отговорили по имейл, че не разполагат с информация за започнати дела срещу българската държава в европейските съдилища, нито за регистрирани арбитражни дела срещу България, които да са заведени от Държавния резервен фонд на Оман.

През октомври 2014 г. консорциум от инвеститори, включително и Оманският фонд, излязоха с предложения за оздравяване на КТБ, но месец след това БНБ отне лиценза на кредитора, припомня Ройтерс. Само няколко дни преди това международни кредитори на КТБ чрез облигационния заем, предоставен на банката, заявиха, че фалитът ѝ ще струва по-скъпо от оздравяването заради редицата съдебни дела, които ще бъдат заведени от кредитори и вложители и ще се водят с години. Кредиторите предупредиха още, че ще съдят държавата, ако допусне фалита на КТБ.

Малко след поставянето на банката под особен надзор (на 20 юни 2014 г.) – през юли, стана ясно, че група облигационери, включително от САЩ и европейските хедж фондове и финансови институции, са образували комитет на кредиторите и са наели юридическо представителство в България, в случай че КТБ бъде обявена в несъстоятелност. КТБ не успя да осъществи окончателно разплащане по деноминираните в долари нейни облигации с падеж през август, чийто първоначален размер беше за 150 млн. долара.

Самият Цветан Василев твърди, че КТБ е умишлено срината по поръчка на Делян Пеевски и за тази цел са впрегнати редица институции – като се започне от БНБ и се свърши с прокуратурата.

Евентуалните съдебни искове в международни съдилища за КТБ най-вероятно ще използват като аргумент решението на Софийския апелативен съд (САС), който определи 20 юни 2014 г. за начална дата на неплатежоспособността на КТБ. Това означава, че още в деня на затварянето й КТБ е била неспасяема. БНБ, прокуратурата и синдиците настояваха за начална дата за фалит на банката да бъде определена 30 септември, когато отчетите са показали, че КТБ има отрицателен капитал. Това беше причината да обжалват решението на градския съд, който пък определи 6 ноември 2014 г. за начална дата на фалита – денят, в който БНБ отне лиценза на КТБ.

Информацията за заведеното дело идва в сряда, когато стана ясни констатациите в доклада на временната парламентарна комисия за КТБ, в който се съдържат директни обвинения към БНБ и ДАНС, че с бездействието си са допринесли за източването на банката.