Народното събрание одобри в сряда ключовата стратегия за съдебна реформа с подкрепата на всички парламентарни груби без “Атака” и депутатите на Бареков от Българския демократичен център. Знаков глас “за” даде и депутатът от ДПС Делян Пеевски.

Стратегията бе приета със 173 гласа “за”, 4 “против” и 18″въздържал се”, след като БСП и ДПС решиха да я подкрепят, независимо от критиките си към нея.

В края на миналата година и ръководствата на прокуратурата и съдилищата дадоха зелена светлина за проекта, при засилен натиск и очаквания от страна магистратската гилдия, както и на на партньорите от ЕС и САЩ за радикално реформиране на системата.

“Стана неприлично да си противник на съдебната реформа”, отбеляза преди ден правосъдният министър Христо Иванов, който е автор на актуализирания вариант на стратегията.

Лидерът на БСП Михаил Миков заяви, че подкрепата им не бива да се разглежда като предрешаваща позицията на партията.

“Не искам да разбираме този документ като предрешаващ позиции по конституционни въпроси, ако дадем подкрепа за усилията на правителството, това предполага съгласие по други неща, които са внесени в Народното събрание”, каза Миков. Той определи стратегията като много противоречива. БСП не приема премахването на статута на Висшия съдебен съвет като постоянно действащ орган.

Лидерът на ДПС Лютви Местан каза, че стратегията “не е реформа, а партийна самоцел”. Въпреки това партията му гласува “за”. Единственият конкретен аргумент срещу документа бе премахването на статута на ВСС като постоянно действащ орган.

“Основите на съдебната система, за реформирането, на която не чухме политическа сила, която да се обявява против, като обща необходимост, са заложени в Конституцията на България, а по-късно в Закона за съдебната власт. Почти всички партии, които са в това НС, имат отношение към състоянието на съдебната власт, а особената силната ангажираност с реформата на някои политически сили може да се обясни с препратката от трагедията “Антигона” на Софокъл – “Навярно вече бащин грях изкупвате”, каза Местан.

“Дебатът около този документ може да остави погрешно впечатление, че това е стратегия за ВСС. Това не е така. Опитът ни беше да представим един всеобхватен документ, който да се занимае с всички проблеми на съдебната система. Разбира се, на първо място, започвайки с проблемите на органа, който трябва да осигурява доброто й управление, но също така с теми като юридическото образование, натовареността и разпределението на човешкия ресурс на съдебната система, конкурсите, атестирането”, заяви от парламентарната трибуна министърът на правосъдието Христо Иванов.