Министърът на културата Вежди Рашидов е подписал заповед сградата на бившия тютюнев склад на ул. “Одрин” 8 в Пловдив да се възстанови в оригиналният й вид. Това съобщи Рашидов в Пловдив, който определи събарянето на сградата като “крайна безотговорност”.
“Паметникът на културата трябва да бъде възстановен с оригиналните обемно-пространствени параметри и архитектурни и художествени характеристики”, е посочено в заповедта, предаде БТА.
В двумесечен срок от връчването на заповедта собственикът на имота – дружеството “Одрин 8” трябва да внесе за съгласуване инвестиционен проект за възстановяване и експониране на недвижимата културна ценност.
Сградата трябва да бъде възстановена в срок от 12 месеца от датата на съгласуване на инвестиционния проект, разпорежда министър Рашидов.
Според него явно някъде по веригата нещо се е скъсало, но по думите му “не може цяла България да знае, че тя е паметник на културата, а само главният архитект на община Пловдив да не знае”.
Знаковата за града сграда беше разрушена на 6 март. Протест и жива верига от пловдивчани попречи за окончателното ѝ изтриване от лицето на земята.
Собственик на сградата се оказа фирма “Одрин 8” ЕООД. Дружеството е искало да построи мултифункционален комплекс – с офиси, хотел, апартаменти и магазини на мястото на тютюневите складове в града.
Документите за събарянето на емблематичната за Пловдив сграда са били издадени от общината, която твърди, че не е паметник на културата.
Рашидов обаче извади документи, с които доказа, че са уведомили община Пловдив още през 2014 г., че са против и не разрешават събарянето на сградата.
Прокуратурата се намеси като арбитър в спора за изясняване на ситуацията.
В момента тече процедура за актуализиране на списъка с паметниците на културата в страната, каза Вежди Рашидов.
В Пловдив има 800 обекта, а за страната броят им надхвърля 40 000, посочи той.
Всички паметници на културата трябва да се картотекират, смята Рашидов. Той отбеляза, че Министерството на културата дава само статута на сградата, но не е собственик на обектите.