Мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев и останалите акционери няма да имат право да обжалват отнемането на лиценза на КТБ (н).

Това следва от решение на Конституционния съд от вторник, с което той отказва да обяви за противоконституционни текстове от Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН).

Законът гласи, че право на жалба срещу отнемането на лиценза имат квесторите или временните синдици на банката и БНБ, но не и акционерите, а прокуратурата има право на протест.

“Лишаването на участващите в производството по банкова несъстоятелност акционери с повече от 5 на сто от капитала на банката от възможността да обжалват решенията на съда по чл. 13, ал. 1 и чл. 14 ЗБН (свързани с обявяването на банката в несъстоятелност, б. р.) не противоречи на конституцията, защото подлежащите на въззивно и касационно обжалване съдебни актове не засягат техните права и законни интереси”, гласят мотивите на КС.

Отхвърля се и жалбата срещу другата атакувана норма, според която банката, за която се иска несъстоятелност, се представлява по делото от назначените от БНБ квестори или от назначените временни синдици, или от упълномощени от тях лица.

“След като банките се разпореждат със средствата на вложителите, оправдано е при риск за тези средства вследствие евентуална неплатежоспособност, управлението да се поеме незабавно от други лица, които и да представляват застрашената банка”, смятат конституционните съдии.

Трима съдии – докладчикът Константин Пенчев, а също и Георги Ангелов (преди съдия във Върховния административен съд) и Таня Райковска (преди заместник-председател на търговското отделение във ВКС), имат особено мнение по решението. Пенчев и Ангелов например считат, че основната атакувана разпоредба трябва да се обяви за противоконституционна, защото лишава акционерите от защита във всички стадии на процеса.

Делото пред КС бе образувано по жалба на тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС). Той спря делото за несъстоятелността на КТБ и се обърна към конституционните съдии, защото според съдебния състав нормите на закона противоречат на правото на справедлив процес, а оттам – на редица норми от конституцията и на чл. 6 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, които уреждат правото на гражданите на ефективни правни средства за защита.

Първоинстанционният съд обяви за начална дата на неплатежоспособността момента, в който беше отнет лицензът на банката – 6 ноември 2014 г. Апелативният съд потвърди решението за фалита, но промени началната дата на несъстоятелността към 20 юни 2014 г., когато КТБ бе поставена под специален надзор.

След датата на несъстоятелността всички извършени сделки стават недействителни.