Работодател с финансови затруднения да може да плаща частично трудовите възнаграждения на своите служители, но само ако предварително информира инспекцията по труда за това свое намерение, а потърпевшите работници да имат право на обезщетение от фонда “Гарантирани вземания на работниците и служителите”. Това предвижда пакет законови промени, лансирани в четвъртък от КНСБ за справяне с проблема с неплащането на заплати в закъсали предприятия.

Една от промените предвижда когато работодателят има обективна невъзможност да изплати цялото дължимо трудово възнаграждение на работника, да му плати 60 на сто от брутната сума. Размер на частичното плащане обаче не трябва да е по-ниско от минималната работна заплата за страната и мярката да не може да се прилага за повече от два месеца. Обстоятелствата, които затрудняват работодателя, трябва да се декларират поне 10 дни предварително пред инспекцията по труда.

Друга мярка предвижда отпускането на еднократно обезщетение от фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”, равняващо се на сумата на неизплатените трудови възнаграждения.

Министърът на труда и социалната политика след консултации с управителния съвет на фонда може по своя инициатива, по искане от страна на синдикат, представляващ интересите на работниците или по искане на работодателя, да нареди плащане на еднократно обезщетение на работниците. В случаите, когато интересите на работниците не се представляват от синдикат, това искане може да бъде подадено от всяка друга синдикална организация”

От КНСБ коментираха, че не е ясна сумата на неизплатените заплати на работниците. По данни на инспекцията по труда те варират от 30 до 90 млн. лв. годишно, като това са само сумите, констатирани при проверки или инциденти като този с гладната стачка в мина “Оброчище”, приключила преди ден.

КНСБ предлага още да се даде право на работниците да искат откриване на производство по несъстоятелност за дадена фирма по Търговския закон, а при фалит неизплатените заплати да излязат на първи ред вземания, преди задълженията на работодателя към банки и други кредитори.

Друго предложение е да се върне възможността за извънсъдебно издаване на изпълнителен лист, чрез който работниците да си получат заплатите, без да се чака края на съдебното дело.