Повечето съюзници на САЩ посрещат изборната победа на Доналд Тръмп с ужас и тревога, докато в лагера на крайнодесните и популистки политици цари прекомерна радост.

Тръмп може да се опита да подобри връзките с Русия, да развали търговските споразумения с Мексико и страните от Тихоокеанския район, да изостави съюзниците на САЩ в Европа, ако не харчат повече за отбрана. Но може и да не го направи.

Правителствата по света са в неведение доколко предизборната реторика на Тръмп ще се претвори в реална политика, тъй като той често е правил противоречиви изказвания, не е разяснявал подробно каква външна политика ще води, нито какви хора ще назначи на ключови постове, отбелязва Ройтерс.

Френският външен министър Жан-Марк Еро заяви, че ще работи с Тръмп, но допълни, че неговата личност “повдига въпроси” и че не е наясно как администрацията на Тръмп ще подходи към основни външнополитически теми – като се започне от климатичните промени и се стигне до споразумението на Запада с Иран за ядрената му програма и войната в Сирия.

Тръмп, който няма никакъв опит във външната политика и отбраната, ще бъде изправен пред липсата на консенсус дори в собствената му Републиканска партия по отношение на Сирия, на “Ислямска държава”, възхода на Китай и все по-агресивното поведение на Русия.

Непредвидимост и нестабилност

Това е абсолютна “тера инкогнита”, коментира анализаторът от “Удороу Уилсън център”Аарон Давид Милер, преговарящ за Близкия Изток в администрациите на президенти републиканци и демократи.

Най-голямата заплаха от президентството на Тръмп е непредвидимостта и пълното отсъствие на стабилност, което ще бъде усетено от нашите съюзници и противници, а той изтъква като предимство това, че е непредсказуем, посочва Милер.

Сред имената, коментирани за висшите постове в областта на националната сигурност в администрацията на Тръмп, са бившият председател на Камарата на представителите Нют Гингрич, бившият посланик на САЩ в ООН Джон Болтън, който може да стане държавен секретар, както и бившият ръководител на военното разузнаване Майкъл Флин за съветник по националната сигурност.

Републикански външнополитически експерт, който от време на време е консултирал Тръмп, предупреди, че е много вероятно Тръмп да взима свои лични решения, воден от импулсите си, вместо са следва препоръките на съветници.

Много от високопоставените републиканци публично се дистанцираха от Тръмп, а редица професионални дипломати, висши военни и служители на разузнаването заявиха, че ще се пенсионират, ако Тръмп спечели.

Ако той направи всичко, което каза, че ще направи, може да кажем довиждане на нашата лидерска роля по света, коментира бившият зам.-директор на ЦРУ Джон Маклафлин пред Ройтрес и допълва: Да се надяваме, че не е имал предвид това.

Тръмп даде да се разбере, че би приел това Япония и Южна Корея да развиват ядрени оръжия, да се отметне от ядреното споразумение с Иран, да преговаря със Северна Корея за ядрената й програма, както и да се прегърне с руския президент Владимир Путин.

По време на кампанията той обяви, че би било “чудесно” да има добри отношения с Русия и Путин, възприеман от повечето американски и западни политици като диктатор, който смазва опонентите си вътре в страната, напада съседите си и води силова външна политика.

Анализатори коментират, че няма да са изненади от нов опит за “рестарт” отношенията САЩ-Русия, какъвто бе направен в първия мандат на Обама.

Тръмп демонстрира по-агресивен тон спрямо Китай, заплашвайки да наложи тарифи на китайските стоки.

Китайският външен министър заяви в сряда, че ще работи с Тръмп за силни двустранни отношения.

По време на кампанията Тръмп каза, че може да се откаже от Северноамериканското споразумение за свободна търговия, което наскоро влезе в сила с Мексико, а от 1994 г. е действащо с Канада. Освен това се закани да въведе тарифи за над 35% от произведените в Мексико стоки, за да помогне на американската индустрия.

Тръмп смята да скъса и споразумението за Транстихоокеанското партньорство, постигнато от Обама, определяйки го като “смъртоносен удар” върху американските производители.

Под въпрос са основополагащи принципи на американската външна политика

Тръмп също така заплаши, че САЩ се оттеглят от ангажимента си за взаимна отбрана в рамките на НАТО, като САЩ ще помагат за сигурността на други страни членки като балтийските държави, но “само ако те изпълняват ангажиментите си към нас”.

През март, в отговор на въпрос ще се противопостави ли на на това Япония и Южна Корея да развиват собствени ядрени оръжия, Тръмп заяви пред “Ню Йорк таймс”, че може би е дошло време САЩ да спрат да защитават тези страни както са правили в миналото, а те да развиват свой собствен ядрен арсенал.

Тези позиции са в директно противоречие с фундаментални принципи на американската външна политика, отстоявани от десетилетия: че нападението срещу една държава член на НАТО се разглежда като нападение срещу всички, както и че разпространението на ядрени оръжия трябва да се предотвратява на всяка цена.

Ролбърт Зелик, бившият помощник държавен секретар, който през май подписа писмо, в което се казва, че Тръмп би бил “най-безразсъдният президент в американската история”, допусна, че темпераментът му може да доведе до неочаквани резултати. Никой не знае как суетата на Тръмп би реагирала, ако външен партньор го принизи, коментира той пред “Файненшъл таймс”.