Прави се анализ за нуждата от законодателни промени заради приватизацията на Дипломатическия клуб, обособена част от забраненото за продажба държавно дружество АДИС. “Дайте малко време за анализ и вземане на окончателно решение дали има нужда от промяна на законодателството относно сегашната възможност да се продават обособени части от държавни дружества, които са включени в забранителния за приватизация списък”, заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев пред Mediapool.
Спечеленият срещу 8.5 млн. лв. без ДДС търг за Дипломатическия клуб от нова фирма за уеб дизайн на трима младежи, с начален капитал от 3 лв. и 1000 лв. активи, зад която се твърди, че стои депутатът от ДПС Делян Пеевски, предизвика обществен скандал. Членът на надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Руси Статков от БСП заяви, че сделката може да бъде атакувана в съда, ако бъде одобрена от контролния орган на приватизационното ведомство и финализирана. Според него и други депутати процедурата нарушава Закона за приватизация, тъй като в неговия списък с държавните дружества, неподлежащи на продажба, фигурира АДИС.
Според Дончев обаче, по предварителната информация по случая, с която той разполага, проведената приватизационна процедура е на 99 процента законна. Същото твърдят и от АПСК, от където преди ден обърнаха внимание, че във въпросния забранителен списък, включващ и обособените части от фирмите, които не трябва да се раздържавяват, не е посочена обособена част от АДИС, каквато е Дипломатическият клуб. “Всички дружества и обособени части, които не са посочени в забранителния списък, се приватизират по общия ред”, заявиха от агенцията.
“Дали сградата е трябвало да бъде продадена? – Да”, заяви вицепремиерът. “Преди година имахме разговори в Министерския съвет в тази посока, защото подобни активи – хотели, ресторанти, много по-добре може да бъдат стопанисвани от частни фирми”, допълни той.
Според него продажбата на Дипломатическия клуб не застрашава останалата дейност и интересите на дружеството на външно министерство АДИС, което се занимава с обслужването на дипломатическия корпус на страната. “Доколкото знам, в този клуб не се събират дипломати. Доколкото знам, той е отдаден под наем и работи като търговски субект. Дали има злоупотреби около самия купувач е друг въпрос”, коментира Томислав Дончев и припомни, че от приходната агенция вече са обявили, че ще проверят оборотите на фирмата, капитала й и произхода на парите, с които ще платят сградата.
Сделката със старозагорската фирма “Ексклузив уеб дизайн“, чиито трима съдружници са младежи на възраст от 20 до 24 години, и възникнаха подозрения, че реалният купувач е друг, все още не е приключена.
Дончев припомни, че Надзорният съвет може да не я одобри.
Все още не е насрочено заседание на надзора, на което да се разгледа продажбата на Дипломатическия клуб, тъй като все още тече срокът, в който купувачът трябва да предостави декларациите си за произход на средствата за финализиране на сделката за спазване на Закона за мерките срещу изпирането на пари. Старогазорската фирма трябва да стори това най-късно до 27 септември. Срокът за окомплектоване на документите за одобрение от надзора е две седмици, обясниха от АПСК. От агенцията обаче припомниха пред Mediapool, че контролният орган може да отхвърли една сделка, само ако не е законосъобразна. По целесъобразност обаче надзорът не може да се произнася, допълват от АПСК и посочват, че поисканата от тях начална цена в търга от 8.5 млн. лв. без ДДС и договорена с единственият кандидат-купувач “значително надвишава, както балансовата стойност на актива, така и неговата данъчна оценка”.
Вицепремиерът заяви, че е сложно да се коментира дали постигнатата цена на дипломатическия клуб е пазарна и отбеляза, че не е имало никаква конкуренция в наддаването.
За търга е имало закупени документи от три фирми, две от тях дори са внесли изисквания депозит от 1.2 млн. лв., но реално в процедурата се е включила само фирмата “Ексклузив уеб дизайн”, посочиха от приватизационното ведомство. При това положение логично наддаването приключва на началната цена.
От АПСК обясниха още, че не е коректно да се говори за декапитализация на АДИС, заради продажбата на Дипломатическия клуб в Бояна, при положение, че приходите от продажбата му влизат в държавната фирма, вместо в Сребърния фонд в подкрепа на пенсионната система, каквото е по принцип законовото изисквание, но е взето решение за изключение.
Тези средства ще спомогнат за изпълнението на инвестиционната програма на АДИС и за това дружеството да продължи да изпълнява ангажиментите си по Виенската конвенция, посочват от приватизационната агенция.
Томислав Дончев коментира, че не иска да прави прибързани изказвания за нуждата от корекция на законодателството относно обособените части на фирми в забранителния за приватизация списък и ще коментира това в парламента, от където са му зададени въпроси от депутати по темата.