Генералният секретар на Европейската комисия (ЕК) Катрин Дей е изразила принципната подкрепа на Брюксел за предлаганата от управляващите съдебна реформа, включително и за реорганизацията на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Това стана ясно от думите на правосъдния министър Христо Иванов, който бе на официално посещение в белгийската столица в четвъртък. Междувременно в София мнозинството в съвета организира поредната си атака, приемайки декларация срещу министъра, а Михаил Кожарев дори поиска оставката му.
На този фон самата Катрин Дей, чийто мандат изтича тази година, подчерта, че България може да предприеме редица реформи за оптимизиране на наказателния процес, за подобряване на юридическото образование, за подбора на кадри, “но ако нямаме отговорно лидерство във ВСС, по никакъв начин не можем да очакваме всяка от тези промени да даде резултат”, предаде БТА.
“Ако това изисква моята оставка, с удоволствие. Но за момента това изисква да остана на поста и да работя. Нека тези, които ми искат оставката, да не се радват твърде много. Ще направя всичко необходимо, за да се случи реформата”, коментира от своя страна Иванов, попитан дали ще се поддаде на натиска да се оттегли от поста.
За пореден път той недвусмислено заяви намерението си “да пробута, да избута” съдебната реформа, колкото може по-далеч.
“Наближава изключително важен момент, в който или ще направим важната стъпка към реорганизиране на мениджмънта на съдебната система, от което зависи да прекъснем системните елементи на модела, които позволяват корупцията и влиянието в съда, да имаме ново ниво на отговорност в тези институции, от които зависи взимането на решения и организирането на работата в съдебната власт. Очевидно това е в сърцевината на всички проблеми”, заяви министърът по повод все по-зачестяващите атаки към него, включително и през някои медии.
По думите му Катрин Дей изрично е подчертала, че Брюксел и София трябва да имат обща позиция за необходимостта от организационни промени във ВСС и прокуратурата, предвидени в стратегията за съдебна реформа.
“Каквито и инструменти да създаваме, ако няма кой да ги приложи с необходимата воля, компетентност и легитимност, просто няма да заработят… От тази гледна точка моментът е решаващ – или българските политици и ръководните кадри в магистратурата ще вземем решение да мръднем от тази точка, или не. Очевидно има огромна съпротива, очевидно тази съпротива идва от хора, на които настоящият модел им харесва. Но настоящият модел на нещата не харесва на българските граждани. Изборът е пределно ясен, в момента падат маските и всеки избира страната, на която иска да застане”, заяви още Иванов.
По време на срещата му с Дей тя е посочила като положителен резултат промяната в ръководството на ключовия Софийски градски съд (СГС), предизвикана от активната роля на редовите съдии в него, които дълго време настояваха ВСС да провери дейността на съда.
“Бяха поставени въпроси за случайното разпределение на делата. За съжаление не можах да кажа, че новият софтуер вече е въведен. Общото послание е, че може би Дей се оттегля, но механизмът ще остане и докато ние нямаме ново ниво на отговорност и на лидерство в съдебната власт, няма как да убедим ЕК, че може да очаква последователни резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта”, обобщи правосъдният министър пред българските кореспонденти.
По думите му “желанието на ЕК е необходимостта от механизма да отпадне възможно най-скоро, но докато в София няма конкретни и последователни резултати, това няма да може да се случи”.