След целодневен маратон по окончателното гласуване на второ четене на промените в Закона за здравното осигуряване депутатите влязоха в спорове по ключовите текстове, свързани с разделянето на заболяванията, за които здравната каса плаща, в основен и допълнителен пакет.

Депутатите удължиха работното си време до окончателното приемане на законопроекта, дебатите по който продължават.

Предлаганата от здравния министър Петър Москов реформа предвижда в основния пакет да попаднат всички тежки и социално значими заболявания и към тяхното лечение да се насочи основния финансов ресурс, така че пациентите да имат бърз и напълно безплатен достъп до лечение. В допълнителния пакет трябва да попаднат болести, които не застрашават живота и лечението им търпи отлагане. Финансовият ресурс за тях ще е ограничен, което означава, че за достъп до безплатно лечение, покривано от НЗОК, ще се чака. Ако човек не желае да е в листа на чакащите и иска незабавно лечение, ще трябва да си го плати или да разчита на допълнително здравно осигуряване.

Основните критики към Москов са насочени към това, че противопоставя хората като ги разделя на “социално значими” и “социално незначими”, както и че все още не е представил подробности за това кои заболявания в кой пакет ще попаднат. Това предстои да бъде разписано в наредба на здравното министерство.
“Сега в българското здравеопазване се плаща и доплаща за всичко, независимо дали от това се инвалидизираш и можеш да умреш”, отговори на критиките Москов и посочи, че занапред ресурсът ще се насочи приоритетно към заболяванията, от които масово боледуваме и “важните, тежките проблеми”.

ДПС: Кои заболявания ще бъдат подарени на застрахователните фондове?

Депутатът от ДПС Джевдет Чакъров поиска информация каква част от бюджета на касата ще отива за заболяванията от основния пакет, какъв ще е годишният разход за това перо и сравнение спрямо сега.
Колегата му Хасан Адемов пък попита кои са заболяванията, които ще влязат в допълнителния пакет и “ще бъдат подарени на застрахователните фондове и колко ще струва този подарък”.
Москов обаче така и не представи подробности за това кои заболявания в кой пакет ще влязат.

БСП: Разделянето на пакетите ще повтори ситуацията с двойните сметки за ток

Депутатът от БСП Емил Райнов прогнозира, че догодина, когато хората се сблъскат с новостите в здравеопазването може да се стигне до ситуация, подобна на тази, възникнала при “получаването на двойните сметки за ток” през 2013 година, когато след ескалация на протестите първото правителство “Борисов” подаде оставка.
“Разделяте хората на едни, които ще получат лечение веднага и други, които ще чакат, и противопостявате лекар и пациент защото лекарите са тези, които ще решават дали някой да бъде лекуван сега или след шест месеца”, заяви Райнов.

Колежката му Мая Манолова обвини Москов, че с пакетите си дели хората на “социално значими” и “социално незначими”. “Плановият прием и листата на чакащите в другите страни се правят когато техниката и специалистите са натоварени и не могат да обслужат всички пациенти, нуждаещи се от лечение. У нас апарати за лъчетерапия не функционират, защото лимитите са изчерпани, а не защото няма пациенти”, заяви Манолова.

По думите й съзнанието на премиера Бойко Борисов “се замъглява от здравния министър, който по лекарски маниер, го подкупва с шишета уиски”.
Опит да внесе разяснение кои заболявания ще са в основния и кои в допълнителния пакет направи депутатът от Реформаторския блок Димитър Шишков. “Ако имате херния сте във втория пакет, ако се заклещи, минавате в първия”, обясни лаконично той.

По повод обвиненията, че здравеопазването става по-недостъпно с промените на Москов председателят на здравната комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) коментира, че “тази универсалност и достъпност на сегашния пакет на практика не се случва и всички са свидетели на това”.

Държавата постепенно ще стане коректен платец на здравни вноски

Депутатите приеха още текст, според който от следващата година държавата постепенно ще започне да увеличава размера на вноските, които прави за здраве за осигуряваните от нея групи – деца, пенсионери, социално слаби. Сега тя ги осигурява върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, който сега е 420 лева.

Идеята е от 2016 година да започне поетапно повишаване с 5 на сто годишно на размера на осигурителния доход, върху който държавата внася здравни вноски и така през 2025 година държавата най-накрая да стане коректен платец на здравни вноски.

Предложението стана повод за критики от депутатите, че държавата още дълго няма да е коректен платец.

“Това е гарантираното от държавата предложение, зад което държавата застава финансово”, обяви Москов и допълни, че за първи път държавата дава ясен график за увеличаване на дела си в осигуряването.

ГЕРБ бламира Москов за одържавяването на надзора на здравната каса

По-рано депутатите отхвърлиха предложението на Москов за увеличаване на държавната квота в надзора на здравната каса. Срещу предложението се обединиха депутатите от опозицията и депутатите от ГЕРБ, след като преди това то срещна сериозен отпор от страна на бизнеса, синдикатите и медицинската общност.
Москов предлагаше представителите на държавата в надзора на НЗОК да се увеличат от четири на шест души и по този начин да се осигури мнозинство на държавата при взимането на решения, свързани с управлението на над 3 млрд. лева от здравни вноски. Предложението беше най-остро критикувано от депутатите от БСП и ДПС. Депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев коментира, че не е редно държавата, която внася 970 млн. лева за осигуряваните от нея хора в НЗОК да има превес над бизнеса и синдикатите, които представляват осигурените, внасящи над 2 млрд. лева.
Москов получи подкрепа от Патриотичния фронт като депутатът Димитър Байрактаров заяви, че държавата трябва да има преобладаваща квота в надзора и “този паразитиращ орган” да започне да работи. Самият Москов обвини опозицията, че стои зад статуквото, при което в надзора на касата има представители на фармацевтичната индустрия, която в същото време продава лекарства на НЗОК, и според него това не е редно.

“Държавата не е нещо имагинерно, държавата сте вие”, обърна се Москов към депутатите.

Макар, че от ГЕРБ не се изказаха по въпроса, те в крайна сметка гласуваха против предложението на Москов, като председателят на здравната комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) подсказваше на съпартийците си как да гласуват.

Със следващ текст депутатите решиха да делегират на здравната каса изготвянето на списъка със заболяванията, за чието домашно лечение здравната каса плаща. Досега този списък се изготвяше от здравния министър. Идеята бе тази отговорност да се делегира на касата, но при условие, че държавата увеличи квотата си в надзора, а в крайна сметка не се получи така.
Москов беше критикуван от депутата от ДПС Хасан Адемов за това, че се отказва от един от основните си лостове в здравната политика.

“Предлага се заболяванията, за които плаща НЗОК да се определят от този орган, който министъра го определи като паразитен, излишен и непрофесионален”, коментира той.