Депутатите обаче отхвърлиха предложението размерът на обезщетението за отглеждане на дете от една до двегодишна възраст да се обвърже с минималната работна заплата.

Това в превод означава, че майчинството ще остане по-ниско, тъй като в момента то е 340 лева, а минималната заплата – 420 лева.

Това важи за втората година от майчинството, защото първата е 90 процента от заплатата на майката.

Решението днес ще спести на хазната 19 милиона лева, но ще ощети около 39 хиляди майки, които в момента отглеждат децата си.

Идеята на част от депутатите е тази спестена сума да се използва за построяване на ясли и детски градини. Корнелия Нинова от БСП обаче припомни, че „в бюджета за 2016 г. не са отделени пари за нови детски градини“.

Депутатите се произнесоха и по друга точка като приеха да има таван на заплатите в регулаторите.

Тази промяна в Закона за Комисията за финансов контрол беше предложена от Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок.

Според новия текст, заплатата на служителите във финансовия регулатор ще може да е до 80% от заплатата на председателя ѝ.

Лимит ще има и при бонусите, които няма да могат да надвишават месечното възнаграждение.

Темата с огромните заплати на високи държавни служители гръмна, след като Мартин Димитров обяви, че възнаграждението на Иван Искров е достигало 19 070 лв. на месец за периода януари – юни 2014 г.

В мотивите днес беше посочено, че в момента липсват ясни критерии, по които регулаторите, сред които Комисията за финансов надзор, Комисията за регулиране на съобщенията и Комисията за енергийно и водно регулиране определят заплатите си.

Депутатите за пореден път отложиха дебата и гласуването на решението за геноцида над българите в Османската империя. Темата беше предложена за обсъждане от партия „Атака“.

Дори да бъде официално прието, такова решение няма да има правно значение.