Двама прокурор и един следовател са предложени от главния прокурор за уволнение за нарушения, които говорят за пълно самозабравяне сред някои представители на магистратската гилдия.

Прокурор Петко Минев, който взел за безрочно ползване луксозната лимузина Ауди А7на пловдивския бизнесмен Ат. Б.

Историята започва през май 2014 г., когато бизнесменът си взел на лизинг колата. Узнавайки това, прокурор Минев поискал от него да му предостави автомобила за ползване за неограничено време. Така лизинговите вноски останали за сметка и в тежест на фирмата на Ат. Б., а прокурорът поел единствено разходите по поддръжката.

Петко Минев използвал автомобила до започване на проверка от прокурорското антикорупционно звено, което станало през февруари тази година. Едва тогава прокурорът започнал да плаща вноските по лизинга сам.

Неговото уволнение се иска за нарушение на принципите за независимост, почтеност и благоприличие. Така прокурор Петко Минев вероятно ще завърши безславно своята магистратска кариера, която изглеждаше доста обещаващо.

В края на миналата година той постигна завидни резултати в конкурсите за повишаване в системата. Той успя да спечели място в Пловдивската окръжна прокуратура и в Софийския градски съд, което говори за много солидни правни познания.

Да разследваш сина си

Второто поискано уволнение е за шефката на районната прокуратура в Девин Мария Дамянова. На 14 юни миналата година полицията в Девин е започнала разследване за кражба на старо “Ауди 80”. Колата е намерена по-късно изоставена в Пловдив, а от нея са снети отпечатъци.

По-късно същият ден прокурор Дамянова е уведомена за започналото разследване, както и че непълнолетният ѝ син Петър е заподозрян за извършител.

Два дни по-късно районната прокуратура в Девин е образувала делото за кражба срещу неизвестен извършител, въпреки че към папката са приложени разпитите на сина на прокурорската шефка.

В Районна прокуратура – Девин работят само двама прокурори – Здравко Делиев и Мария Дамянова. Прокурор Делиев е бил изключен от системата за електронно разпределение на делата, което автоматично е пратило делото при майката на Петър. За по-сигурно другият прокурор е бил командирован в друга прокуратура до 19 юни.

Едва на 19 юни тя пратила делото в Пловдив, където е намерена колата. Нейното уволнение се иска за това, че не си е направила отвод по делото, въпреки ясното съзнание, че не може да разследва сина си.

“С действията си Мария Дамянова виновно е нарушила правилата за предотвратяване на конфликт на интереси, принципите за независимост, безпристрастност, почтеност и благоприличие от Кодекса за етично поведение на българските магистрати”, се казва в аргументите на главния прокурор за исканото уволнение.

Играта загрубява

Третият случай, ако събраните доказателства са верни, показва пълно самозабравяне от пловдивския военен следовател Светослав Йосифов.

На 29 февруари тази година на площадка в Стара Загора си играели група деца. Покрай тях минал 11 годишният син на следователя, който се спречкал с едно от момичетата на площадката.

Синът на следователя отправил обидни и цинични думи към момичето, а то от своя страна му ударило два шамара. Тогава синът завел баща си да мъсти сред децата.

Военният следовател се представил на висотата на възпитанието, което е дал на сина си. Той първо се поинтересувал кое е момичето, ударило сина му, и след като момичето се представило, военният следовател с гневен тон я запитал до кога ще тормози сина му, след което посегнал да я удари.

“Тя избегнала удара и се опитала да обясни постъпката си, но Йосифов я хванал за ръкава и започнал да я дърпа и бута напред-назад, а след това започнал да я дърпа и за косата. След това полковник Йосифов със заплашителен тон започнал да разпитва останалите деца как се казват, в кое училище учат, на колко години са, като в същото време ги снимал с личния си телефон”, се казва в съобщението на прокуратурата.

Едно от децата му казало, че не го познава и няма да му отговори. Недоволен от поведението му, полковник Йосифов го хванал за дрехите и започнал да го рита през краката с коляно. Накрая го избутал до беседката, където го ударил няколко пъти с юмрук по лицето.

Той няма да бъде съден, защото деянията му били от “частен характер”, въпреки съмненията за нанасяне на лека телесна повреда на две деца.