Възможно е БНБ или прокуратурата да обжалват посочената от съда дата за неплатежоспособността на КТБ – 6 ноември 2014 г. и да настояват за 30 септември. Със съдебното решение за фалита на банката, обявено в сряда, на практика се узаконяват всички прихващания и цесии преди 6 ноември 2014 г., когато БНБ отне лиценза на КТБ.
“Очакваме правен анализ и от БНБ, юристите на Министерството на финансите, какво е отношението на датата на несъстоятелността към процесите, настъпили в банката по време на т.нар. “квестура” и съответните финансови операции, верифицирани от квесторите, като прихващания, цесии и т.н.”, коментира в четвъртък депутатът от ДПС Йордан Цонев.
“Ако има отношение датата, това решение може да бъде обжалвано само от прокуратурата и от БНБ, от никой друг. Най-вероятно ще бъде обжалвано, ако анализът показва, че тази дата има отношение към тези операции. Доколкото знам, срокът за обжалване е много кратък, така че, те ще трябва да действат в кратки срокове, за да решат дали ще обжалват или не”, допълни той.
От БНБ обясниха, че имат 7-дневен срок да обжалват решението на Софийския градски съд, с което официално бе обявен фалитът на КТБ и 6 ноември бе посочена като дата на неплатежоспособността й. Централната банка все още не е взела решение дали да подаде жалба.
Централната банка настояваше за датата 30 септември 2014 г., когато одиторски доклади показаха, че капиталът на КТБ е отрицателен. Според съда обаче от поставянето на КТБ под специален надзор до отнемането на лиценза й тя е била в “опасност”, но все пак се предполага, че е съществувала възможност да бъде спасена.
Междувременно управата на Фонда за гарантиране на депозитите в банките (ФГДБ), който е основен кредитор на КТБ, назначи временните синдици на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев за постоянни. Двамата управляват КТБ от 25 март, след спешните законови промени, с които квесторите на БНБ бяха известени от синдиците с цел да се “спре разграбването” на активи от потъналата банка. Сега от тях се очаква да съставят списък на кредиторите на банката, да опишат имуществото й да отговарят за неговото осребряване.
По закон синдиците могат да атакуват сделки като прихващания и цесии, направени след датата на фалита, ако те поставят едни кредитори в привилегировано положение спрямо други или пък увреждат масата на несъстоятелността.
Според изнесената до момента официална информация обаче цесии (продажба на депозити в КТБ) и прихващания между заеми и влогове в банката не са правени след отнемането на лиценза й на 6 ноември. Така атакуването на тези сделки, с което държавата се надяваше да увеличи стопилите се активи на бившата четвърта по големина банка в България, става трудно. А на тях се разчита, за да се върнат над 3.5 млрд. лв. бюджетни средства, дадени от фонда за гарантиране на влоговете за изплащане на защитените депозити в КТБ, както и да се възстановят средствата на останалите кредитори като хората и фирмите с депозити над гарантираната сума от 196 000 лв.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев коментира, че със съдебното решение от сряда на практика се “узаконяват всички прихващания и цесии” преди 6 ноември 2014 година.
Икономистът Красен Станчев е на мнение, че БНБ ще обжалва датата на фалита на КТБ. Той коментира, че вероятно ще се установи, че виновен за кризата в КТБ е основният й акционер, тъй като тя не е имала поведение на банка, а на политическа институция. “Банката има неправилна лихвена политика, която цели да привлече спестители. Политическите връзки пък служат за привличане на сметките на държавните дружества в банката“, заяви Станчев, цитиран от “Фокус”. По думите му, това нещо би трябвало да дава широка депозитарна основа, което реално се е случило, но кредитният портфейл на банката е под всякаква критика.
ДПС се разбърза за издирването на парите от КТБ
В същото време ДПС поиска ФГДБ да се забърза с наемането на фирма, която да търси източените от КТБ активи и да предложи как да бъдат върнати. Изборът на такова дружество беше заложен в спешните законови промени, с които бяха назначени временни синдици във фалиралата банка и контролът над нея реално премина в ръцете на фонда за влоговете. Синдиците и фондът имат ангажимент да наемат разследващата компания.
Според Йордан Цонев партията му не е удовлетворена от темпото, с което фондът работи по въпроса. Преди седмици лидерът на ДПС Лютви Местан, Цонев и депутат от партията Делян Пеевски, който беше неофициален бизнес партньор на доскорошния мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев, изпратиха писмо до шефа на фонда за влоговете Радослав Миленков, в което искаха информация за процедурата по избор на разследваща фирма. Според Василев Пеевски е сред виновниците за краха на КТБ.
В отговор на писмото на депутатите от ДПС от фонда припомнят, че се правят консултации с адвокати, правни анализи и се изготвят условията за избор на съответните фирми.
“Не сме удовлетворени от темпото, с което се движи този обществено значим проблем и ще уведомим г-н Миленков, че настояваме процесът да се ускори”, обяви Цонев и добави: “Наемането на такава фирма не е някаква идея, която е възникнала от нищото. Това е почерпено и от други страни, които имаха сериозни проблеми с банки в несъстоятелност, като най-яркият пример е Ирландия”.
Притеснение, че изборът на разследваща фирма се бави изрази преди време и съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев.