Не се допуска образуване на избирателни секции извън дипломатическите и консулските представителства на България. Това реши парламентът, който в петък продължава обсъждането на второ четене на промените в Изборния кодекс.
Предложението беше на депутата от Патриотичния фронт Искрен Веселинов от ПФ и беше подкрепено след гласуване и прегласуване от 139 депутати, 35 бяха против, а 8 се въздържаха.
“За” бяха 71 депутати от ГЕРБ, 24 от БСП, 7 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 4 от БДЦ, 5 от “Атака”, 10 от АБВ и 1 независим. Срещу предложението гласуваха 28 депутати от ДПС, 4 от Реформаторския блок, 1 от БДЦ и 2 независими. “Въздържал се” гласуваха 3-ма от Реформаторския блок и 5-ма от БДЦ.
По-рано в петък съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов е обсъдил темата с премиера Бойко Борисов, който се появи изненадващо в парламента малко преди 9 часа. След около едночасова среща в кабинета на Цецка Цачева с Валери Симеонов премиерът си тръгна, като на излизане обясни единствено, че срещата е била по инициатива на Симеонов, който сутринта се е обадил с искане за разговор с парламентарната група на ГЕРБ.
Според сегашния Изборен кодекс секции се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство при наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление, и извън тях – при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление.
Предложеното от Патриотичния фронт ограничение не фигурираше сред приетите от правната парламентарна комисия текстове. Затова пък в пленарната зала бе дискутирано повече от 2 часа. Предложен бе вариант ограничението да засегне само страните извън Европейския съюз, който обаче не бе приет.
От ДПС възразиха срещу текста. Четин Казак посочи, че се прави опит да се ограничат правата на над милион български граждани в чужбина да гласуват. От една страна, въведохте задължение да се гласува, от друга страна, не само че не премахнахте и сега съществуващите ограничения, но и въвеждате практически ограничения, като ги задължавате да гласуват само в дипломатическите и консулските представителства, посочи Казак и предупреди, че ако това се приеме, ДПС ще стане категорична опозиция на всяко предложение, което идва от управляващото мнозинство.
Красимир Каракачанов /ПФ/ възрази, че не е вярно, че някой е лишен от правото на гласуване, а хората ще могат да дадат вота си в дипломатическите представителства.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов /ГЕРБ/ посочи, че дори в Европа има проблеми с откриването на допълнителни секции. Ако целим да се преодолее неравното третиране, това ще се случи с предложението на Искрен Веселинов това правило да действа по отношение на българите във всички държави, мотивира се той.
Кирилов отбеляза, че би следвало да се даде преднина на българите в чужбина да гласуват електронно. При положение, че бъде подкрепено, поемаме ангажимент да изменим нашите предложения, така че всички експерименти и тестове (на електронното гласуване – бел. ред.) да бъдат направени максимално бързо, и, ако е възможно, да се гласува електронно дистанционно от българските граждани в чужбина още на следващите президентски избори, коментира Кирилов.
Гласуваният днес текст е поредното ограничаване на правата, възможностите и стимулите за участие на българските граждани зад граница след вчерашното решение да се отхвърли създаването на специален избирателен район за чужбина. Това стана по предложение на ДПС и БСП с решаващите гласове на ГЕРБ, чиито депутати гласуваха срещу собственото си предложение.