Главният прокурор да може да спира финансови операции или сделки с имущество за срок от 48 часа в “изключителни случаи”. Около такава промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) се обединиха ГЕРБ, Патриотичният фронт, ДПС и БДЦ в поредните спешни законови промени заради казуса “КТБ”, анонсирани в края на миналата седмица от премиера Бойко Борисов. Тогава той заяви, че ще бъде върнато отнетото през 1997 г. право на прокуратурата да се намесва по граждански дела и да иска спирането на сделки между частни фирми в защита на държавния или обществен интерес. Повод за извънредното законодателство е сделка, при която собственикът на КТБ Цветан Василев продаде за 1 евро активи на БТК, на два военни завода и още две стратегически дружества, които ще бъдат придобити от създадената за целта люксембургска фирма LIC33.
Промяната в НПК бе предложена в сряда от председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, съпредседателя на ПФ Валери Симеонов, лидерите на БДЦ Красимира Ковачка и Стефан Кенов и депутата от ДПС Четин Казак.
От ГЕРБ обясниха, че ще се въведе и възможност главният прокурор да спира сделки за срок от 3 дни. В окончателния вариант на предложението обаче той е намален на 2 дни.
Идеите на ГЕРБ срещнаха несъгласие от страна на Реформаторския блок, от правосъдния министър Христо Иванов, както и от експерти.
ДПС обаче обявиха, че са готови да ги подкрепят и депутат от партията е сред вносителите на текстовете. Главният прокурор Сотир Цацаров пък поиска да има съдебен контрол над актовете на прокуратурата, ако правомощията й бъдат разширени. Преди години прокуратурата загуби правото да атакува сделки между частни лица с мотива, че това ще отблъсне инвеститорите.
Промените в НПК предвиждат още органите да могат да изземват средства, с които би могло да се извърши престъпление. Това правомощие и възможността за временно спиране на сделки от страна на главния прокурор няма да се обжалват пред съда.
Същите петима депутати предлагат и изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които се предвижда прокуратурата да може да започва граждански дела в “интерес на държавата, общините или на граждани, ползващи се от особената закрила на закона”, да участва в такива процеси и да обжалва съдебни актове при подобна хипотеза. Предвижда се още съдът да уведомява прокуратурата, когато предмет на делото, което гледа, са имуществени права и законни интереси на държавата и общините.
“Всяка сделка, по която е страна държавата или община и която уврежда техния имуществен интерес, представлява неправомерен юридически факт, който е правно нетърпим и трябва да може да бъде атакуван по съдебен ред от прокурор”, пишат вносителите на промените. Според тях възможността прокуратурата да участва в граждански и административни дела цели “защита на държавния и обществен интерес и устоите на правовата държава”. Според авторите на предложението подобни права прокуратурата има във Франция, Белгия, Италия, Испания, някои от швейцарските кантони, Литва, Беларус.
Текстовете, внесени от ГЕРБ, Патриотичния фронт, ДПС и БДЦ, влизат в сряда следобед на първо четене в правната комисия на парламента.