Германският министър на финансите Волфганг Шойбле представи детайлите на план за противодействие на данъчните убежища, включващ създаване на регистър с имената на собствениците на компаниите, предаде Ройтерс.

Изтичането на огромно количество документи от панамската адвокатска фирма “Мосак Фонсека” показа как офшорни фирми са използвани за укриване на парите на богатите и могъщи хора и създаде неприятности за редица световни лидери, напомня агенцията.

Шойбле каза пред обществената телевизия А Ер Де, че ако бъдат създадени международни регистри на собствениците на компаниите, ще бъде възможно да бъдат открити хората зад тези компании.

В Европейския съюз има решение за създаване на такъв регистър като част от директива за борба с прането на пари, която трябва да бъде въведена на национално равнище в средата на 2017 г..

Шойбле напомни и за споразумение за автоматичен обмен на данъчна информация, към което са се присъединили около 100 страни и което трябва да влезе в сила през 2017 г. Изтичането на Панамските документи засилва натиска над други страни да се присъединят към това споразумение, каза Шойбле и уточни, че една от тези страни са Съединените щати.

Той смята, че страни като Панама и други данъчни оазиси трябва да бъдат включени в черен списък, ако не участват в автоматичния обмен на данни.

Според правителствен документ планът на Шойбле има 10 точки, включително убеждаване на Панама и други офшорни зони да се присъединят към споразумението за обмен на информация.

Берлин предвижда Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) да осъществява мониторинг върху начина, по който се обменя информация, и да предложи ефективни санкции за държавите, които отказват да сътрудничат.

Банковите надзорни органи в Европа започнаха проверки дали кредиторите са свързани с Панамските документи, но Шойбле каза, че германските банки до голяма степен са сложили нещата в ред и подчерта: “Постигнахме значителен напредък в последните години”.

Според документа на германското правителство “ролята на банките не е да окуражават агресивното избягване на данъци”. Финансовите институции, които са предлагали схеми за спестяване на данъци, трябва да бъдат задължени да ги разкриват пред данъчните власти.