За да има съществена промяна в съдебната система, би следвало да има промяна и в конституцията, заяви депутатът от ГЕРБ и шеф на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов в неделя пред БНР.
“Сегашната конституционна уредба е установила конкретно и бих казал непреодолимо статута на ВСС и основните взаимовръзки в съдебната система. Затова ако търсим съществена промяна, би следвало да говорим и за постигана не такъв консенсус, който да доведе до промяна на конституцията. Аргументите би следвало да бъдат обсъдени и зачетени без оглед на политическа поляризация или конфронтация. Този разговор е един динамичен процес. Надяваме се да стигнем до такъв момент, в който да обединим мнения и становища. Може би такъв един момент би бил работата по Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната система”, коментира той.
Стратегията за съдебна реформа, внесена от правителство, бе одобрена почти единодушно от парламента, но след като важен елемент в нея бе ревизиран от по искане на БСП, с което се приема Висшият съдебен съвет да остане постоянно действащ орган, а да не работи на сесии.
“Не е добре, когато отпада конкретиката. Видя се до каква степен на съпротива се стигна по отношение на тези конкретни елементи. Тази конкретика обаче беше обявена в декларативен порядък. Това все още не е изменението на Закона за съдебната власт. Най-силна беше атаката и опозицията по тези три въпроса, отнесени към статута на ВСС, каза Данаил Кирилов.
“Не бих искал да кажа, че не сме готови да отстъпваме, но заявяваме твърдата си подкрепа за стратегията така, както е предложена. Убедени сме, че в тези мерки има смисъл и би могло да се постигне полезен ефект”, коментира Кирилов.
Според него не бива да се налагат едностранно решения: “Дори да може, не бива, защото това е система с огромна специфика. Нека да има консенсус. Ако този консенсус доведе и до промени в конституцията по един или друг от двата възможни начина, това още повече би подпомогнало за структурна и функционална промяна в системата на съдебната власт”.
Към момента няма да има политически кандидатури за главен съдебен инспектор, каза още Данаил Кирилов. “Това е по-доброто. Нека кандидатурите да имат възможност да получат по-широка политическа кандидатура”, смята той.
Преди това Корнелия Нинова (БСП) заяви в същото предаване на БНР, че социалистите не подкрепят залегналото в стратегията разделяне на ВСС на две камари.
“Смятаме, че в рамките на тази конституция, с промени на отделни закони, могат да се направят и промените в съдебната система. Ситуацията в момента не налага промяна в Конституцията. Същественото беше да се внесат поправки в закони, които да гарантират, че това ще стане. Иначе тази стратегия ще остане едно добро пожелание. Тя е политически намерения за промени, но не последват ли конкретни промени в законодателството, ще си остане добро пожелание за пред Брюксел месеци преди доклада”, каза Нинова.