Бившият шеф на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) Лазар Лазаров беше обвинен в сряда за безстопанственост, свързана със строежа на участък от магистрала “Марица”, съобщиха от спецзвеното “Антикорупция” в прокуратурата.

Вторият човек, след бившия регионален министър Лиляна Павлова, който бе натоварен пряко с основния приоритет на предишните два кабинета на Бойко Борисов – строежа на магистрали, сега се разследва за нанесена щета за над 41 млн. лева.

Става въпрос за лот 1 от магистрала “Марица” между Оризово и Димитровград, който е бил включен в договора за строеж, подписан на 1 август 2011 г. с изпълнителя на целия проект – италианското кооперативно дружество “Чи ем Чи ди Равена”. Изграждането на въпросния участък се забави, а италианците се оправдаха с “форсмажорни обстоятелства” – падналият сняг през зимата на 2013 и пролетта на 2014 г., който “преовлажнил” твърде много почвата.

Затова АПИ обявява обществена поръчка за допълнителните дейности по “стабилизацията” на изграждащия се път между Оризово и Димитровград. Конкурсът е спечелен от “Пътища Пловдив” АД, с която агенцията подписва договор на 30 юни 2015 г.

“Лазаров не възложил да се извърши проверка дали предвидените строително-монтажни работи за подобект 1 “Стабилизиране на теренната основа под насипите и изграждане на пластове от зона “Б” не са били вече включени в предмета на договора от 2011 г., сключен между АПИ и “Чи ем Чи ди Равена” – Италия за строителството на лот 1 на АМ “Марица”. Освен това не е поискал от специализирана дирекция в АПИ обосновка на реалната необходимост от различните видове строително-монтажни работи, предмет на обществената поръчка, и разчети как е формирана прогнозната й стойност от 42 987 400 лева без ДДС”, твърдят от прокуратурата.

Според обвинението предметът на поръчката, спечелена от “Пътища Пловдив”, действително е била включена в договора с италианското дружество и така АПИ, на практика, е платила два пъти за една и съща дейност. На обвиняемия Лазаров е определена най-леката мярка за неотклонение “подписка”.

Любопитен детайл от разследването е, че за него беше съобщено публично едва след избухването на скандала около неформалната среща на главния прокурор Сотир Цацаров с издателя на в. “Сега” Сашо Дончев в офиса на функционера от БСП Георги Гергов в ЦУМ. Именно Гергов е първият собственик на “Пътища Пловдив”, когато е подписан договора с АПИ. В последствие той продава компанията на благоевградската “Агромах”, която също е под прицела на прокуратурата. Нейните шефове са обвинени в източване на ДДС.

Веднага след избухването на скандала ЦУМ-гейт прокуратурата и ДАНС реализираха акция в сградата на АПИ, като тогава обясниха, че изземват документи по разследване, образувано по сигнал на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

След това обаче стана ясно, че още през септември 2016 г. двама депутати от БСП – Кирил Добрев и Жельо Бойчев са сезирали прокуратурата по случая. Добрев дори даде пресконференция след публичното оповестяване на разследването срещу “Пътища Пловдив”.

Едва от съобщението на прокуратурата в сряда става ясно, че делото, по което Лазаров става обвиняем, е било образувано още през септември 2016 г. Два месеца преди той да подаде оставка като шеф на АПИ, посочвайки “лични причини”.