Изборът на председател на Софийския апелативен съд (САС) се провали за пореден път, с което Висшият съдебен съвет (ВСС) доказа убедително своята несъстоятелност и не остави грам съмнение в задкулисния начин на действие. Кадровиците на Темида отхвърлиха в четвъртък кандидатурата на Нели Куцкова за председател на съда, без нито един от присъстващите да обяви открито мотивите си против нея.

  Общо деветима членове на ВСС заявиха преди вота, че подкрепят Куцкова, а след това други трима съобщиха, че са гласували “за” нея. Така при общо 12 публични гласа в полза на Нели Куцкова за нея гласуваха общо… девет членове на ВСС.

Нито един не се изправи открито против, но срещу кандидатурата гласуваха четирима членове на ВСС, а шестима бяха “въздържал се”.

  Преди това 40 от всички 58 съдии в Софийския апелативен съд подкрепиха с отворено писмо кандидатурата на Нели Куцкова.

Шок след вота: Ето затова хората ще ни тричат

Резултатът от вота шокира не само журналистите, които наблюдаваха заседанието, но и голяма част от състава на ВСС. Много членове поставиха въпроса за смисъла от съществуването на институцията в този й състав, след като кандидатурата на достоен съдия като Нели Куцкова бе отхвърлена без аргументи.

Особено емоционална бе реакцията на Камен Иванов (бивш съдия в САС), който се развика: “Лъжци! Ето затова хората ще ни тричат. Този съвет доказа своята несъстоятелност”.

Калин Калпакчиев директно обвини колегите си в “лицемерие”.

Представляващият член на ВСС Соня Найденова постави въпроса как съветът изобщо може да продължи да съществува след този избор. Тя допълни, че вече няма как да бъде запазен тайният вот във ВСС.

   Подготвеният от правителството проект за промени в конституцията предвижда именно премахването на тази форма на гласуване, за да се затрудни формирането на задкулисни лобита.

Правосъдният министър Христо Иванов не пропусна да напомни тези предложения за промяна в основния закон. “Този вот (за Нели Куцкова) бе тържество на неспособността да се вземат прозрачни и мотивирани решения”, каза министърът, който председателства ВСС, но не участва във взимането на решения.

На подобно мнение бе и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той напълно подкрепи проекта за разделянето на ВСС на две колегии и премахването на тайния вот. Панов все пак каза, че дотогава този съдебен съвет трябва да продължи да работи, защото има да взема важни решения.

Реакцията на Нели Куцкова също беше знакова. След като влезе в залата да й съобщят резултата и разбра, че не е получила подкрепа, тя попита: “Защо (кандидатурата ми бе отхвърлена – бел.ред.)? Какво да кажа на колегите си в съда?”. Галина Карагьозова отговори вместо останалите: “ВСС отхвърли незаконно и без мотиви вашата кандидатура”

Да върнем доверието в системата???

По ирония, преди задкулисието във ВСС да я отхвърли, съдия Нели Куцкова говореше за връщане на доверието в съдебната система. Тя каза, че “много я боли” от цялата несправедливост, която се изсипва към съда, защото в системата има много съдии, които съвестно си вършат работата. В същото време призна, че има и много съдии, които са дали основание на публичното недоверие към Темида.

Куцкова обеща на ВСС да работи за създаване на нормалност и спокойствие в Софийския апелативен съд, който доскоро бе ръководен от съдия Веселин Пенгезов. Сега Пенгезов е обвиняем за аферата “ОПАК”, която тресе Военноапелативния съд – неговото бивше местообитание. Поради тази причина повече от година Софийският апелативен съд е без титулярен ръководител.

Концепцията и представянето на Нели Куцкова предизвика буря от положителни реакции, включително от членове на ВСС от обичайното мнозинство, воюващо със Съюза на съдиите в България (ССБ). Съдия Куцкова е бивш говорител на независимия ССБ и знакова фигура на съдийския съюз.

Магистратът получи подкрепата на Магдалена Лазарова, Лозан Панов, Соня Найденова, Камен Иванов, Михаил Кожарев, Калин Калпакчиев, Незабравка Стоева, Светла Петкова и Галя Карагьозова. Чуха се много суперлативи. Нели Куцкова бе описана като “смел и безупречен съдия”, “авторитет не само в България, но и в Европа”, “морален авторитет” и други. Всичко добро, което можеше да се чуе, бе чуто. Накрая тя бе отхвърлена.

След гласуването шокът от резултата предизвика други трима членове на ВСС да кажат, че са я подкрепили. Това бяха Елка Атанасова, Юлия Ковачева и Юлиана Колева. Така излезе, че кандидатурата е трябвало да получи общо 12 гласа, а не 9, с което нагласените схеми във ВСС лъснаха за пореден път.

По подобен начин чрез обръщане на тайния вот бе избран и главният прокурор Сотир Цацаров, който се ползваше с публичната подкрепа на управляващите от ГЕРБ.

“Да се разпускаме”

Реакциите на членовете на ВСС след гласуването бяха подобаващи за мащаба на скандала. Мария Кузманова, която обикновено е част от мнозинството в съвета, предложи: “Да се разпускаме и толкова”. Във ВСС обаче нямаше достатъчно смелост за саморазпускане и заседанието продължи с избор на шеф на Районен съд – Харманли.

Юлия Ковачева призова, който е гласувал “против” Нели Куцкова, да има доблестта да каже защо е направил това. “Да се криеш зад тайната на вота не е проява нито на човешка смелост, нито на професионална компетентност”, каза Ковачева.

Юлиана Колева, бивш депутат от ГЕРБ, допълни: “Доказахме, че и най-подходящият да дойде, няма да го изберем. Това е подмолно. Да кажат кого чакаме”. Калин Калпакчиев обяви: “Сега сами подписваме своята несъстоятелност. Смешният плач, че ще ни разпуснат, е жалък. Всички приказки за съдебна реформа са куха фраза на фона на днешното решение. То е незаконно, защото е взето без мотиви”.

Лозан Панов се опита да измъкне ВСС от положението и предложи прегласуване. Все пак ВСС реши да спести унижението на съдия Нели Куцкова и не прегласува.

Камен Иванов постави въпроса дали ВСС може да продължава да изпълнява конституционните функции.

Ясен Тодоров, шеф на етичната комисия, която е призвана да следи за морала в системата, съвсем спокойно отбеляза, че това не е първото решение на ВСС без мотиви. Той даде знак, че не е подкрепил Нели Куцкова, защото тя била политически обвързана и “така само ще задълбочим разделението в съдийската гилдия”. Нели Куцкова бе кандидат за вицепрезидент в далечната 2002 година заедно с Петър Стоянов.

Наложи се Калин Калпакчиев да напомни на Ясен Тодоров, че той самият е избран във ВСС с подкрепата на “Атака”, а преди това е бил съдебен инспектор с подкрепата на същата партия. Калпакчиев напомни, че ВСС избира два пъти съдия Ванухи Аракелян за шеф на варненски съд, а тя е била кандидат за кмет на Варна, издигната от СДС. Ясен Тодоров не отговори нищо.

Соня Найденова завърши дебата със заключението: “Това (гласуване) надмина и най-лошите ни представи какво може да се произведе в тази зала. Трябва да си дадем отговор какво правим оттук нататък”.