Върховният касационен съд атакува в петък пред Конституционния съд процедурата за временно отстраняване на магистрати от системата при образуване на наказателно дело срещу тях.
Проблемът е много стар. Висшият съдебен съвет (ВСС) е длъжен да отстрани от работа всеки съдия, прокурор или следовател, ако прокуратурата образува срещу него досъдебно производство. От този момент въпросният магистрат остава без заплата и осигуровки, докато делото приключи окончателно. През това време, може да са месеци или години, той няма право да напуска системата.
Така човекът няма как да започне друга работа на трудов договор. Ако накрая бъде оправдан, магистратът има право да съди прокуратурата по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Междувременно животът му може да е бил напълно съсипан.
Толкова рестриктивна процедура не съществува за нито една друга професия.
Това е второто искане до КС за обявяване на тази процедура за противоконституционна. Преди малко повече от месец тричленен състав на Върховния административен съд сезира КС по делото за отстраняването от длъжност на прокурор Иво Радев, който вече почти година стои без работа.
“Отстраняването от длъжност на магистрати за неопределен период от време и липсата на периодичен съдебен контрол върху това превръща принудителната административна мярка в изтърпяване на наказание, което не е наложено с влязъл в сила съдебен акт. Практически тази мярка може да продължи до изтичане на абсолютната давност за престъплението, в което е обвинен магистрат”, казва адвокат Михаил Екимджиев, който защитава прокурор Радев.
Съдиите от Върховния касационен съд смятат, че процедурата трябва да се промени така, че ВСС да може да приема поне оставката на обвинения магистрат. Това би му дало възможност да си намери някаква друга работа, докато се точи делото. Те стъпват върху член. 129 ал.3 т.2 от Конституцията, в която се казва, че подаването на оставка е безусловно конституционно основание за освобождаване от длъжност на съдия, прокурор или следовател.