Върховният административен съд (ВАС) отхвърли в понеделник всички искания на основните акционери в Корпоративна търговска банка (КТБ), направени по делото за отнемането на лиценза на банката.
Сред исканията на “Бромак” ЕООД, Орлин Русев и Вера Архундова бяха целият съдебен състав да си направи отвод, да бъде назначен “особен представител” на КТБ, както и казусът да бъде разгледан в открито заседание заради големия обществен интерес.
Така, жалбите срещу определението на ВАС от 13 януари, с което делото за отнетия лиценз на сриналата се банка бе прекратено, тъй като акционерите нямали пряк и личен правен интерес да го обжалват, ще бъдат разгледани в следващите дни в закрито заседание от състава, председателстван лично от ръководителя на съда Георги Колев.
Участието му в разглеждането на знаковия казус е безпрецедентно, тъй като той не е правораздавал, откакто бе назначен начело на ВАС през ноември 2010 г. Преди това пък той бе наказателен съдия, заради което предишният Висш съдебен съвет (ВСС) отнесе много критики, избирайки го на този пост.
Освен Колев, в състава влизат още командированият от Окръжния съд в Благоевград Росен Василев, Милка Панчева, Александър Еленков и Наталия Марчева. От тях единствено съдия Василев е бил избран чрез системата за случайно разпределение, тъй като е определен за докладчик по делото. Именно тази практика във ВАС е подлагана на сериозна критика от години, но нито ръководителят на съда, нито ВСС правят нещо, за да я променят.
Самият Колев даде да се разбере, че е взел предварително решение по искането на “Бромак” за отвода му още в четвъртък, миналата седмица, когато чистосърдечно заяви пред медиите, че то е мотивирано “несериозно”.
“Мотивът за това, че в качеството си на председател ще влияя и бих повлиял сериозно върху решението по делото – аз съм член на състава, да, разбира се, ще подпиша решението и ще участвам по делото, но това за мен е несериозен мотив”, коментира Колев преди последното заседание на ВСС, с което демонстрира откровена предубеденост.
“Ако се допусне отвод да се прави само на базата на съмнения, това може да доведе до краен субективизъм, опорочаване на процедурата, засягане на доброто име и професионалната чест на съдията. Ето защо, за да бъде отстранен съдията, е необходимо безспорно установяване на основателното съмнение. В настоящият случай тези предпоставки не са налице”, приема ВАС в определението си по въпросните искания, публикувано на сайта на съда в понеделник.
В искането на “Бромак” за отвода на Колев бе посочено, че “участието му в настоящето производство ще доведе до “чувствителна зависимост” от волята му, както на докладчика по делото Росен Василев, така и на целият съдебен състав, поради двойното му качество – председател на ВАС и председател на съдебния състав”.
Макар че подобно основателно съмнение възниква дори само от факта, че Колев еднолично реши да оглави съдебния състав по казуса, заявявайки пред в. “Преса”, че “случаят е от огромен обществен интерес и съм длъжен да поема отговорност”, искането е отхвърлено повече от формално: “Членове на настоящият съдебен състав са съдии с дългогодишна практика и доказан професионализъм, като нито един от тях в работата си не е дал повод за подобни съмнения”.
По подобен начин е отхвърлен и аргументът, че съмнения за предубедеността на Колев могат да се извлекат и от категоричния му отказа да разпредели публично това дело.
“Определянето на докладчика по делото е извършено на случаен принцип, в присъствието на единадесет съдии от ВАС, видно от приложеният протокол за избор на докладчик от 20.03.2015 г. Определянето на състава на съда също е извършено в съответствие с установените правила”, мотивира се ВАС.