България не е положила достатъчно усилия и ресурси и очаквано се е провалила в интеграцията на бежанците. Тази оценка на редица неправителствени организации бе потвърдена и от Сметната палата, която представи одит за свършеното в периода 2011-2013 година.

Проверката на изпълнението на Националната програма за интеграция на бежанците е засякла лошо законодателство, недостатъчно отделени средства без да се отчита засилването на потока към България, проблеми с настаняването, обучението, включването на пазара на труда и други.

Освен това няма ефективни механизми за координация и контрол на програмата и в крайна сметка целите й не са постигнати. Установена е трайна тенденция на спад в интереса на бежанците, получили статут и желаещи да се включат в програмата.

“Подходът за изпълнение на Националната програма не я прави разпознаваема и привлекателна за бежанците и ги ориентира към самостоятелна интеграция или отказ от интеграция в българското общество. Липсата на ефективно партньорство между всички участници в процеса и на мотивационни механизми за чужденците, търсещи закрила да се приспособят към обществото, не създават условия за пълноценна реализация на получилите международна закрила в страната ни”, посочват от Сметната палата.

Държавата в последните месеци обяснява проблемите с интеграцията на бежанците у нас със собственото им нежелание, но според Върховния комисариат на бежанците към ООН към момента липсва истинска програма за интеграция и условия бежанците да се впишат в обществения живот.

 

Липса на ресурси – непривлекателна програма

Сметната палата констатира видимите и с просто око проблеми с финансирането на политиките за интеграция.

Според одитния орган размерът на финансовата помощ за наемане на жилище и режийни разноски не е актуализиран и това прави програмата непривлекателна и не мотивира бежанците за участие в нея. Част от предвидените финансови помощи за предоставяне на бежанците не са изплащани, друга част са изплащани със закъснение, а трета са изплащани в размери по-ниски от установените на пазара.

Освен това финансово са подпомагани новопризнатите бежанци, включени в програмата, единствено на територията на София-град.

От общо планираните финансови помощи за бежанците за целия тригодишен период на действие на Националната програма в размер на 900 хил. лв., са изплатени помощи за 329 хил. лв. или едва 37 на сто.

“Не е предвиден ръст в размера на финансовите средства в годишните финансови разчети на Националната програма за 2011 г., 2012 г. и 2013 г., въпреки увеличението на бежанския поток към страната. През периода на тригодишното й действие (бел. ред. по програмата) по бюджетите на партньорите не са планирани и не са отчитани средства за изпълнение на Националната програма, с което не са създадени условия за ефективна интеграция”, отбелязва Сметната палата.