Неубедителни са били обясненията на “Българския енергиен холдинг” (БЕХ) относно практиките му на вътрешния газов пазар, за които Брюксел твърди, че пречат на конкуренцията в търговията със синьо гориво. Затова и Европейската комисия е информирала държавната компания, че придвижва напред разследването срещу нея за злоупотреба с господстващото си положение, което може да струва на БЕХ до 10 процента от оборота му за предходната година. Това съобщиха от Еврокомисията в понеделник.

През юли 2013 г. ЕК откри процедура по разследването дали БЕХ и дъщерните му дружества “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз” злоупотребяват с монопола си и пречат на частни фирми да получат достъп до газопреносната мрежа, за да могат да участват на вътрешния пазар, както и не са им позволили да съхраняват свое гориво в газохранилището в Чирен.

Това е ставало чрез резервиране на капацитета на газопровода за внос у нас, а такъв не е бил нужен на БЕХ и “Булгаргаз”. Това обаче е пречило на техни конкуренти да внасят суровина през тази тръба, както и да ползват стопанисваната от “Булгартрансгаз” мрежа.

“Антитръстовите правила на ЕС са важен инструмент за допринасяне за Енергийния съюз. Трябва да премахнем бариерите, за да могат гражданите и бизнесът на ЕС да се ползват от по-конкурентни цени на енергията и сигурност на доставките. За да се конкурират на българките пазари на доставка на газ, предприятията се нуждаят от достъп до газовата инфраструктура на БЕХ. Комисията трябва да се увери, че се предоставя равноправен достъп“, коментира еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестегер.

Според Брюксел, ако опасенията й са обосновани, това поведение е ограничило и продължава да ограничава конкуренцията на пазарите на доставка на газ в България. Това е забранена от Договора за функционирането на Европейския съюз практика и представляват злоупотреба с господстващото положение на БЕХ.

От ЕК припомнят, че през август 2014 г. в отделно разследване отправиха към БЕХ и забележки по възраженията на холдинга по подозрение, че налага териториални ограничения в договорите за доставка на електроенергия, сключени с търговци, действащи на нерегулирания пазар на едро на електроенергия в България.

В сегашния етап от разследването засегнатите компании могат да проверят документите в преписката по случая, да отговорят в писмена форма и да поискат устно изслушване, за да представят коментарите си по делото пред представители на Комисията и на националните органи по конкуренция.

Ако, след като страните са упражнили правото си на защита, Комисията стигне до заключението, че има доказателства за нарушение, тя може да издаде решение за забрана на съответното поведение и да наложи глоба в размер до 10 % от годишния оборот на дружеството, реализиран в целия свят, посочват от Брюксел.